Μακάμπι - Ολυμπιακός 1-6: Ανεπανάληπτη πρόκριση στους "8" του Conference League(vid)

olympiakos
 clock 00:41 | 15/03/2024

Ονειρικός Ολυμπιακός διέλυσε με 6-1 την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση, ανέτρεψε την ήττα με 4-1 του πρώτου αγώνα και πήρε θρυλική πρόκριση στα προημιτελικά του Conference League. Ποντένσε (10'), Φορτούνης (36'), Ελ Κααμπί (45+3', 65'), Γιόβετιτς (93') και Ελ Αραμπί (103') τα γκολ των ερυθρόλευκων.

Το πρώτο μέρος ήταν τρελό για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, με τον Φορτούνη στο 36' να διπλασιάζει τα τέρματα των ερυθρόλευκων στην αντεπίθεση. Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί στο 45+3' έφερε την απόλυτη ισορροπία στο συνολικό σκορ, κάνοντας το 3-0.

Ο Ζαχάβι στο 57ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι έδωσε ξανά σκορ πρόκρισης στους Ισραηλινούς. Όμως, ο Ελ Κααμπί με ένα απίστευτο ψαλίδι στο 65' έκανε το 4-1 για τον Ολυμπιακό, ισοφαρίζοντας ξανά το σκορ του πρώτου ματς. Στις καθυστερήσεις ο Γιόβετιτς είχε τεράστια ευκαιρία για το 5-1, όμως αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός πέταξε στα ουράνια και στην απευθείας πρόκριση στο 93' με τον Γιόβετιτς έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη. Ο Ελ Αραμπί έβαλε την σφραγίδα του και στο 103' "κλείδωσε" θριαμβευτικά το "εισιτήριο" για τα προημιτελικά.

Η κλήρωση θα διεξαχθεί την Παρασκευή στις 15:00 στη Νιόν της Ελβετίας, όπου θα αναδειχθούν τόσο τα ζευγάρια των προημιτελικών, όσο και οι διασταυρώσεις σε ημιτελικά και τελικό που θα διεξαχθεί στην OPAP Arena.

Οι πιθανοί αντίπαλοι στα προημιτελικά: Φενέρμπαχτσε, Φιορεντίνα, Πλζεν, Άστον Βίλα, Μπριζ, Λιλ, ΠΑΟΚ

Το εισιτήριο για τους «8» του Conference League σφράγισαν Άστον Βίλα, Λιλ και Μπριζ. Η πρώτη συνέτριψε τον Άγιαξ με 4-0 και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, σφράγισε το εισιτήριο για τους «8» του θεσμού. Το 1-0 πέτυχε στο 25’ ο Γουάτκινς και στο 60’ ο Μπέιλι έγραψε το 2-0. Το 3-0 έκανε στο 75’ ο Ντουράν και στο 81’ ο Ντιαμπί διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Σε άλλο παιχνίδι η Λιλ αντιμετώπισε την Στουρμ Γκρατς και οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1. αλλά οι Γάλλοι με … προίκα το υπέρ τους 3-0 πήραν την πρόκριση. Στο 43’ ο Σάντος έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο 45’ ο Βύτριχ ισοφάρισε σε 1-1.

Τέλος η Μπριζ νίκησε την Μόλντε με 3-0, ενώ το πρώτο ματς οι Νορβηγοί είχαν επικρατήσει με 2-1. Με την εκπνοή του πρώτου μέρους οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ με τον Όλσεν και ο ίδιος παίκτης στο 49’ ζευγάρωσε τα τέρματα των γηπεδούχων. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 70’ ο Σκούρας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων ρεβανς για τη φάση των «16» του Europa Conference League έχουν ως εξής:

Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)-Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο)            0-1 (68΄ Ράσμουσεν) Α' αγ. 3-0: Προκρίθηκε η Φενερμπαχτσέ με συνολικό σκορ 3-1

Φιορεντίνα (Ιταλία)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)              1-1
(59΄ Μπαράκ - 88΄ Χαλαϊλί)
Α' αγ. 4-3: Προκρίθηκε η Φιορεντίνα με συνολικό σκορ 5-4

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)-Σερβέτ (Ελβετία)                3-1 πέν. /κ.δ. και παρ. 0-0
Α' αγ. 0-0: Προκρίθηκε η Βικτορια Πλζεν στα πέναλτι με συνολικό σκορ 3-1

Άστον Βίλα (Αγγλία)-Άγιαξ (Ολλανδία)                    4-0
(25΄ Γουάτκινς, 60΄ Μπέιλι, 75΄ Ντουράν, 81΄ Ντιαμπί)

Α' αγ. 3-0: Προκρίθηκε η Λιλ με συνολικό σκορ 4-1

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)           1-4 / Ο αγώνας έχει οδηγηθεί σε ημίωρη παράταση
(57΄ πέν. Ζάχαβι - 10΄ Ποντένσε, 36΄ Φορτούνης, 45΄+3΄, 65΄ Ελ Κααμπί)