Λονδίνο 2017: Τα αποτελέσματα της 9ης ημέρας

clock 04:58 | 13/08/2017

Η Σάλι Πίρσον πανηγύρισε περισσότερο από κάθε άλλη φορά την σημερινή της νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου. Η 31χρονη αθλήτρια, που για δύο χρόνια προσπαθούσε να επανέλθει από τραυματισμό κατάφερε να νικήσει ορισμένες από τις καλύτερες αθλήτριες του πλανήτη στα 100 μ. εμπόδια.
Η αθλήτρια από την Αυστραλία τερμάτισε σε 12.59 και άφησε δεύτερη την Ολυμπιονίκη του Πεκίνου Ντάουν Χάρμπερ - Νίλσον με 12.63 και στην τρίτη την Γερμανίδα Πάμελα Ντούτκεβιτς (12.72). Η κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ Κέντρα Χάρισον δεν κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο της μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση, αφού υποχώρησε στα δύο τελευταία εμπόδια και έμεινε τελικά τέταρτη με 12.74.
Ο Μο Φάρα νικητής...όπως και να έχει
Ο Μο Φάρα πραγματοποίησε σήμερα την τελευταία του κούρσα εντός σταδίου και την συνδύασε με την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου. Ο κορυφαίους αθλητής των μεγάλων αποστάσεων παρά το γεγονός ότι περίπου 200 μ. πριν το φινάλε έδειχνε να μένει από δυνάμεις, κατάφερε να κάνει δυνατό σπριντ και να πανηγυρίσει ένα ακόμη μετάλλιο. Ο Φάρα μπορεί να μην κατάφερε να κάνει το νταμπλ, ωστόσο για μία ακόμη φορά στην καριέρα του, έδειξε πόσο σπουδαίος αθλητής είναι. Νικητής αναδείχθηκε τελικά ο Μούκταρ Εντρις με 13.32.79, που έτρεξε με τακτική και με την βοήθεια των συμπατριωτών του. Ο Φάρα τερμάτισε σε 13.33.22 και τρίτος ο Αμερικάνος Πολ Τσελίμο με 13.33.30."Τα έδωσα όλα", δήλωσε με το τέλος της κούρσας ο Βρετανός, που στη συνέχεια μοίρασε αυτόγραφα σε δεκάδες θαυμαστές του.

Ο Μάγερ το χρυσό στο δέκαθλο
Το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση κατέκτησε ο Κέβιν Μάγερ στο δέκαθλο. Ο Γάλλος συγκέντρωσε 8.768 β., που είναι η κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο. Ο ασημένιος ολυμπιονίκης του Ριο άφησε στη δεύτερη θέση τον Ρικο Φρίμουθ με 8.564 β. και στην τρίτη τον Κάι Καζμίρεκ με 8.488 βαθμούς.
Δεν έχανε η Λασιτσκένε
Όπως αναμενόταν η Μαρία Λασιτσκένε (πρώην Κούσινα) ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ύψος των γυναικών με το εντυπωσιακό 2,03 μέτρα. Η Ρωσίδα, που αγωνίστηκε ως ανεξάρτητη αθλήτρια έχασε μόνο μία προσπάθεια πριν το 2,03 μ., στο 1,99 μ., ενώ στη συνέχεια δοκίμασε χωρίς επιτυχία στα 2,08 μέτρα. Η Γιούλια Λεβτσένκο ξεπέρασε το 2,01 μ., πέτυχε ατομικό ρεκόρ και πανηγύρισε το ασημένιο μετάλλιο. Η Καμίλα Λιτσβίνκο πέρασε το 1,99 μ. και ήταν τρίτη.
Το χρυσό στη Μ. Βρετανία
Η Μ. Βρετανία έκανε την έκπληξη στα 4Χ100 μ., των Ανδρών, αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 37.47, που είναι η κορυφαία επίδοση στον κόσμο. Ο τραυματισμός του Γιουσέιν Μπολτ, στην τελευταία....ευθεία της καριέρας του ήταν το γεγονός του τελικού, που δεν επέτρεψε την Τζαμάικα να διεκδικήσει μετάλλιο. Οι ΗΠΑ δεν έκαναν όσο καλές αλλαγές έπρεπε κι έτσι έμειναν δεύτεροι με 37.52, ενώ οι Ιάπωνες ήταν τρίτοι με 38.04.
Τα 15 μετάλλια της Φίλιξ
Η Αλισον Φίλιξ έγραψε σήμερα ιστορία αφού με την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 4Χ100 μ., έφτασε τα 15 μετάλλια σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και ξεπέρασε την Μέρλιν Ότει, που είχε το ρεκόρ με 14 μετάλλια. Η τετράδα των ΗΠΑ πέτυχε 41.82 και ακολούθησαν Μ. Βρετανία (42.12) και Τζαμάικα (42.19).