Κύπελλο Γερμανίας: Πρόκριση στην παράταση για τη Μπάγερν (video)

clock 00:07 | 07/02/2019

H Μπάγερν Μονάχουχρειάστηκε την παράταση, προκειμένου να κερδίσει τη Χέρτα Βερολίνου με 3-2 και να εξασφαλίσει αυτή το εισιτήριο για την επόμενη φάση του γερμανικού κυπέλλου.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν… μονόπρακτο για τους Βαυαρούς, που παρότι βρέθηκαν απρόσμενα πίσω στο σκορ με την αντίπαλό τους να σκοράρει από τα… αποδυτήρια, με τον Μαξιμίλιαν Μίτελστεντ στο 3΄, εντούτοις κατάφεραν να “απαντήσουν” μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Σερζ Γκνάμπρι.
Μια… απ’ τα ίδια είχαμε και στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί όπου η Μπάγερν Μονάχου «χτύπησε» ξανά με τον Γκνάμπρι, στο 49ο λεπτό για να έρθει ωστόσο η απρόσμενη ισοφάριση από πλευράς Χέρτα Βερολίνου χάρη στο… δώρο του Ματς Χούμελς. O Γερμανός αμυντικός γύρισε τη μπάλα με το κεφάλι στον Σβεν Ούλραϊχ, ο Νταβίντ Ζέλκε το εκμεταλλεύθηκε αυτό και με σουτ με το δεξί ισοφάρισε σε 2-2 στο 67΄.  Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με μια φοβερή ευκαιρία του Χάμες Ροντρίγκες στο 81’ και τα στατιστικά να είναι 3-15 σουτ και 28%-72% κατοχή μπάλας.
Στην παράταση, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι φρόντισε να «σερβίρει» ένα ακόμα γκολ. Ο Κίνγκσλεϊ Κομάν "λύτρωσε" την πρωταθλήτρια Γερμανίας, στέλνοντας τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα απέναντι σε τρεις παίκτες των «πρωτευουσιάνων», με κεφαλιά στο 98΄.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της διοργάνωσης που έγιναν την Τετάρτη, η Σάλκε διέλυσε με 4-1 τη Φορτούνα Ντίσελντορφ, με τον Αχμέντ Κουτούτσου να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της επικράτησης των «κένιγκσμπλαου», στην πρώτη του εμφάνιση ως βασικός. Ο Τούρκος με γερμανική υπηκοότητα επιθετικός άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Μαρκ Ουτ, με δυνατό σουτ με το αριστερό, με την συμπλήρωση μισής ώρα αγώνα.
Στο 48΄ ο Σαλίφ Σανέ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της Σάλκε, σκοράροντας με κοντινή προβολή. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κουτούτσου συνδυάστηκε με τον Ουτ, ο οποίος σημείωσε το τρίτο γκολ της Σάλκε. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το… γκολ της τιμής, με την ωραία «λόμπα» Ρούβεν Χένινγκς, στο 71’. Το 4-1 πέτυχε ο Σαλίφ Σανέ με κεφαλιά στο 87΄.
Η Άουγκσμπουργκ κατάφερε να κερδίσει μέσα στο Κίελο την Χόλσταϊν με 1-0, με τον Μιχάελ Γκρέγκοριτς να… σοκάρει τους γηπεδούχους, σκοράροντας κόντρα στη ροή του ματς πέντε λεπτά πριν τη λήξη, μετά από ασίστ του Φρέντρικ Γένσεν που είχε μπει αλλαγή. Στο παιχνίδι αγωνίστηκε και ο «δικός μας» Κώστας Σταφυλίδης, ο οποίος αντικατέστησε τον Φέλιξ Γκέτσε στο 39ο λεπτό, σε μια προσπάθεια του προπονητή των φιλοξενούμενων, Μάνουελ Μπάουμ να αλλάξει τα δεδομένα, καθώς η Χόλσταϊν είχε περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρει από νωρίς.
Η Λειψία επικράτησε της Βόλφσμπουργκ με 1-0, χάρη στο πλασέ του Ματέους Κούνια στο 9΄, μετά από λάθος του Τζέφρι Μπρουκς. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίος σφύριγμα του διαιτητή Ντίνγκερτ, με αποτέλεσμα οι «ταύροι» να προκριθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στους «8» του γερμανικού κυπέλλου!