Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε και το Κύπελλο Αγγλίας

clock 21:08 | 18/05/2019

Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε το έκτο κύπελλο στην ιστορία της και πρώτο μετά το 2011 ενώ ο Γκουαρντιόλα έγινε ο τρίτος Ισπανός που κατακτά το βαρύτιμο τρόπαιο και όγδοος προπονητής που έχει κατακτήσει και Κύπελλο και Λιγκ Καπ. To 6-0 μάλιστα είναι το μεγαλύτερο σκορ στην ιστορία του κυπέλλου Αγγλίας.

Ο Νταβίντ Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, ενώ ο Στέρλινγκ έκανε το 2-0 στο 38' βάζοντας ουσιαστικά από νωρίς τέλος στην υπόθεση νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας άψογα την κόντρα σκόραρε και ο Ντε Μπρόινε, ενώ ο Ζεσούς πέτυχε κι αυτος γκολ στην 100η συμμετοχή του με την ομάδα.

Ο Στέρλινγκ ξανά στο 81' έκανε το 5-0 σε ένα ανεπανάληπτο πάρτυ στο Γουέμπλεϊ, ενώ ο ίδιος ολοκλήρωσε με χατ τρικ στο 87', έγινε έτσι ο δεύτερος που πετυχαίνει χατ τρικ σε τελικό στο Γουέμπλεϊ μετά τον Μόρτενσεν. Με το 6-0 η Σίτι ισοφάρισε το ρεκόρ της Μπέρι από το 1903.