Γ’ Εθνική: Εντυπωσιακός ο Αλμυρός, ισοπαλία ο ΠΟΑ

ΑΛΜΥΡΟΣ
 clock 17:48 | 24/03/2024

Με τη μάχη του τίτλου και της ανόδου να (δείχνει να) έχει κριθεί όλο τον ενδιαφέρον στον τέταρτο όμιλο της Γ Εθνικής ποδοσφαίρου  στρέφεται στις ομάδες που παλεύουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Μεγάλη μάχη στην Επισκοπή με την τοπική ομάδα (που επέστρεψε στη φυσική της έδρα) να προηγείται, να βρίσκεται πίσω στο σκορ και να ανατρέπει στο φινάλε την κατάσταση φθάνοντας στη νίκη με 3-2 (5′ Μπάρο, 69′ Μέτα, 90+1′ Κάμερον / 31′, 35′ Κρητικός) επί του Άρη Πετρούπολης, μία νίκη που τη φέρνει πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Στο Ατσαλένιο δεν ανέδειξε νικητή το Κρητικό ντέρμπι της αγωνιστικής. Ο Ερμής Ζωνιανών προηγήθηκε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (44′) με τον με τον Παππά, για να ισοφαρίσει ο ΠΟΑ στο τελικό 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νύκταρη στο 76ο λεπτό.

Στον Άγιο Νικόλαο ο τοπικός ΑΟΑΝ είχε ως αποκλειστικό στόχο τη νίκη κόντρα στον (δεύτερο στη βαθμολογία) Εθνικό αλλά δεν τα κατάφερε. Ηττήθηκε με 3-1 (86′ Φουκαράκης / 7′, 50′ Γεωργούσης, 45+2′ Ντινιωτάκης) και η προσπάθειά του δυσκολεύει ακόμη περισσότερο.

Το σκορ της αγωνιστικής σημειώθηκε στο Γάζι με τον Αλμυρό να συντρίβει με 6-1 (15′, 78′ Κέρι, 36′ Πιερτζάκομι, 49′ Πατινιώτης, 61′ Χαντί, 65′ Καστελλιανάκης / 21′ Δημήτρουλας) την προτελευταία Αγία Παρασκευή και να ανεβαίνει στην τρίτη θέση.

Ο πρωτοπόρος Πανιώνιος σκόνταψε κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, αλλά τουλάχιστον έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Πότσι να διαμορφώνει το τελικό 2-2 (αξίζει να σημειωθεί ότι ο Απόλλων είχε προηγηθεί με 2-0).