Φιλική νίκη της Εθνικής, 1-0 την Αίγυπτο με γκολ του Καρέλη (video)

clock 22:52 | 27/03/2018

Την πρώτη της φιλική νίκη μέσα στο 2018, πέτυχε η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου, επικρατώντας με 1-0 της Αιγύπτου στη Ζυρίχη, μπροστά σε 2.000 θεατές, χάρη στο γκολ του Νίκου Καρέλη στο 30'. Η Ελληνική ομάδα έκανε καλή εμφάνιση και έφτασε δίκαια στη νίκη απέναντι σε μία ομάδα που θα παίξει στο Μουντιάλ της Ρωσίας..
Στο 30' ο Τζιόλης έδωσε στον Χριστοδουλόπουλο και αυτός στον Μπακάκη από τα δεξιά που έκανε τη σέντρα προς τον Καρέλη ο οποίος με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής πέτυχε το τρίτο του γκολ με τα χρώματα της Εθνικής Ελλάδος.
Ο Νίκος Καρέλης κατάφερε έτσι να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με την Εθνική ομάδα μετά από δύο χρόνια. Συγκεκριμένα το αμέσως προηγούμενο τέρμα του ήταν στις 24 Μαρτίου 2016 στο 2-1 με το Μαυροβούνιο όταν και πέτυχε το νικητήριο γκολ.
Η καλή απόδοση της Εθνικής συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τις αλλαγές. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε ταχύτητα, κάλυπτε όλους τους χώρους και δεν έχασε τη συνοχή της από τα νέα πρόσωπα που περνούσαν στο παιχνίδι.
Στο 48΄ καλό σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Αουάντ, στο 59΄ ο διεθνής της ΑΕΚ ευνοήθηκε από τις κόντρες κι έβγαλε μόνο τον Σταφυλίδη από τα αριστερά, αλλά το σουτ ήταν άστοχο και στο 63΄ κεφαλιά του Τζαβέλλα απέκρουσε ο Αουάντ, όπως και το μακρινό σουτ του Ταχτσίδη στο 65΄.

Οι Αφρικανοί, από την πλευρά τους, φάνηκαν μόλις στο 69ο λεπτό, όταν ο Καχράμπα βρέθηκε ανενόχλητος απέναντι από τον Μπάρκα, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ, που έκανε ντεμπούτο στη «γαλανόλευκη» ομάδα, απέκρουσε με τα πόδια και κράτησε το 1-0.
Στο 89΄ ο Μπακάκης έδωσε τη θέση του στον Τοροσίδη, ο οποίος κατέγραψε την 96η διεθνή συμμετοχή στη «μεγάλη» Εθνική, ισοφαρίζοντας τον Στράτο Αποστολάκη.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σαν Φενταγί (Ελβετία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρέλης, Πέλκας, Μπακασέτας - Ελνενί
ΕΛΛΑΔΑ (Μίχαελ Σκίμπε): Γιαννιώτης (46΄ Μπάρκας), Μπακάκης (89΄ Τοροσίδης), Σταφυλίδης (71΄ Λυκογιάννης), Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Ταχτσίδης (74΄ Κουρμπέλης), Τζιόλης, Δώνης (46΄ Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (64΄ Γιαννιώτας), Πέλκας, Καρέλης.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Αουάντ, Σαμίρ, Γκαμπρ, Ελμοχαμάντι, Γκαμπερ, Ασούρ, Ελνενί, Μαγκντί, Σομπί, Ζακαρία, Μοσέν.
Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Ουάρντα, Ελ Σάιντ, Αχράφ, Σικαμπάλα, Ελνενί.