Φιλική ήττα της Εθνικής από την Ελβετία με 1-0 (video)

clock 21:51 | 23/03/2018

Η Εθνικη μας ομάδα ποδοσφαίρου ηττήθηκε με 1-0 από την Ελβετία, σε φιλικό αγώνα, που έγινε  στο ΟΑΚΑ. Ήταν η πρώτη αναμέτρηση της Εθνικής εντός του 2018, με την οποία η «γαλανόλευκη» ουσιαστικά ξεκίνησε την προετοιμασία εν όψει της συμμετοχής της στο Nations League, το προσεχές φθινόπωρο.
Το ελληνικό συγκρότημα έκανε μέτρια εμφάνιση και ηττήθηκε δίκαια από τους Ελβετούς με το γκολ του Τζεμαϊλί στο 59'.
Επόμενο τεστ για την ομάδα του Μίχαελ Σκίμπε την ερχόμενη Τρίτη (27/3) με αντίπαλο την Αίγυπτο στην Ελβετία.
Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό και δημιουργήθηκαν καλές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Στο 12' η Ελλάδα έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Φορτούνης δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος των αμυντικών της Ελβετίας και το σουτ που επιχείρησε κατέληξε ελάχιστα άουτ.
Στο 41' οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ, αλλά η προσπάθεια του Εμπολό σταμάτησε στο δοκάρι.
Στην επανάληψη η Ελβετία συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και μάλιστα κατάφερε η πίεση να αποδώσει καρπούς. Στο 59' σε ωραία αντεπίθεση ο Σεφέροβιτς έβγαλε τη σέντρα και με υπέροχο τρόπο ο Τζεμάιλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 1-0. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και η Ελλάδα ηττήθηκε στο πρώτο φιλικό της.
Διαιτητής: Μίγκελ (Πορτογαλία)
Κάρτες: Παπασταθόπουλος
Ελλάδα (Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέτσος, Ζέκα, Σάμαρης, Δώνης, Φορτούνης, Μπακασέτας, Μήτρογλου
Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Μπακάκης, Χριστοδουλόπουλος, Κουρμπέλης, Κουλούρης, Πέλκας, Σταφυλίδης.
Ελβετία (Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λιχτστάινερ, Σερ, Ακαντζί, Ροντρίγκες, Φρίουλερ, Μπεχράμι, Τσάκα, Τζεμάιλι, Εμπολό, Σεφέροβιτς
Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Γκαβράνοβιτς, Λανγκ, Ζούμπερ, Φερνάντες, Ομπερλίν.