Europa League: Ολυμπιακός - Μπάτσκα Τόπολα 5-2, Άγιαξ - ΑΕΚ 3-1(vid)

oly
 clock 23:58 | 14/12/2023

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 5-2 της Μπάτσκα Τόπολα και πήρε το "εισιτήριο" για τα μπαράζ της φάσης των 16 του Conference League στο ντεμπούτο του Κάρλος Καρβαλιάλ στον ερυθρόλευκο πάγκο. Ποντένσε (40', 42'), Ελ Κααμπί (31'), Ελ Αραμπί (67') τα γκολ των ερυθρόλευκων, ενώ ο Ίλιτς (46') έβαλε αυτογκόλ. Τζάκοβατς (48') και Τσίρκοβιτς (60') μείωσαν.

Ο Άγιαξ επικράτησε 3-1 της ΑΕΚ  που έπαιζε για δύο αποτελέσματα και θα πάρει εκείνος το εισιτήριο για το Conference League. Εκτός Ευρώπης η Ένωση που στρέφεται πλέον στις εγχώριες διοργανώσεις

Οι «ερυθρόλευκοι» ξέσπασαν την Μπάτσκα Τόπολα, την οποία νίκησαν με 5-2 στο πλαίσιο της 6ης (τελευταίας) αγωνιστικής του 1ου ομίλου στο Europa League και τερμάτισαν τρίτοι, αφήνοντας τελευταίους τους Σέρβους που αρκέστηκαν στον ένα βαθμό που απέσπασαν από την πειραϊκή ομάδα στην έδρα τους.

Ο Ολυμπιακός ήταν ούτως ή άλλως το φαβορί απέναντι στην αποψινή αντίπαλό του και δεν πρόδωσε τα προγνωστικά. Με ασφυκτική πίεση από το ξεκίνημα έπνιξε τους παίκτες του Λάζετιτς και απλοποίησε τα πράγματα από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε με 3-0 βάζοντας το νερό στο αυλάκι.

Με 2 και ενίοτε 3 παίκτες να πέφτουν πάνω στην μπάλα για άμεση ανάκτηση, η Μπάτσκα Τόπολα δυσκολευόταν να ανασάνει. Οι Σέρβοι αδυνατούσαν να κρατήσουν κατοχή και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μεταφέρει το παιχνίδι έξω από την περιοχή της.

Η υπομονή των γηπεδούχων στη μαζική άμυνα προ της εστίας του Ίλιτς ανταμείφθηκε τελικά στο 21ο λεπτό, με τον Ροντινέι να στέλνει συστημένη τη σέντρα του στο κεφάλι του Ελ Κααμπί και από εκεί στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 35΄ ακυρώθηκε για εκατοστά (οφ σάιντ) γκολ του Μαροκινού και στο 40΄ ο Ποντένσε διπλασίασε με μια προσπάθεια ενδεικτική της κλάσης του: ο Πορτογάλος πήρε την μπάλα από τον Φορτούνη στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και με συνεχείς προσποιήσεις έφερε την μπάλα στο αριστερό και από εκεί στα δίχτυα με τεχνικό σουτ.

Δύο λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες έφυγαν σε νέα αντεπίθεση, ο Ποντένσε πάτησε στην περιοχή από αριστερά αυτή τη φορά και με νέες προσποιήσεις εκτέλεσε με το δεξί αυτή τη φορά για το 3-0. Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ήταν η σειρά του Ρέτσου να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για το 4-0, όταν πήρε την κεφαλιά στο κόρνερ του Φορτούνη, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και από εκεί στην πλάτη του Ίλιτς.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ορτέγκα έχασε τον έλεγχο της μπάλας που κατέληξε στον Τζόκοβατς, εκείνος πέρασε τον Ντόη και νίκησε τον Πασχαλάκη μειώνοντας σε 4-1.

Κι ενώ οι Σέρβοι έμειναν με 10 παίκτες στο 60΄ μετά την αποβολή του Κούβελιτς με δεύτερη κίτρινη, στο αμέσως επόμενο λεπτό η Μπάτσκα Τόπολα πέτυχε και δεύτερο γκολ, με τον Τσίρκοβιτς να νικά τους πάντες στο σπριντ για το 4-2, προς όφελος του... Καρβαλιάλ, ο οποίος διαπίστωσε ιδίοις όμμασι το πολύ μεγάλο πρόβλημα στην ανασταλτική λειτουργία της ομάδας του, συνολικά και ατομικά.

Πάντως, το θέαμα είχε πάντως και συνέχεια στο Φάληρο, με τον Ελ Αραμπί να επιστρέφει στα γκολ (19ο δικό του στην Ευρώπη) για το 5-2 στο 67΄, λίγο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι αντί του συμπατριώτη του Ελ Κααμπί, στο πρώτο άγγιγμα της μπάλας!

Αν και είχε ρίξει ελαφρώς το ρυθμό, ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και είχε ευκαιρίες με σουτ των Μπιελ (απέκρουσε ο Ίλιτς), Ποντένσε (ελάχιστα άουτ), Ελ Αραμπί (σωτήρια απόκρουση) και ξανά τον Μπιέλ (νέα απόκρουση Ίλιτς).

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, που από την αρχή έως το τέλος της εξελίχθηκε σε «μονότερμα» του Ολυμπιακού, ήταν η πρώτη συμμετοχή του Ομάρ Ρίτσαρντς με τα «ερυθρόλευκα», όταν πήρε τη θέση του Καμαρά στο 86ο λεπτό.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μόρτεν Κρογκ (Δανία)

ΚΟΚΚΙΝΗ: 60΄ Κούβελιτς (2η κίτρινη)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κούβελιτς, Ράντιν, Κρστιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Έσε (72΄ Καρβάλιο), Καμαρά (86΄ Ρίτσαρντς), Ποντένσε, Φορτούνης (72΄ Αλεξανδρόπουλος), Μασούρας (64΄ Μπιέλ), Ελ Κααμπί (64΄ Ελ Αραμπί)

ΜΠΑΤΣΚΑ ΤΟΠΟΛΑ (Ζάρκο Λάζετιτς): Ίλιτς, Κρστιτς, Στόγιτς, Τσάλουσιτς (87΄ Βλαλούκιν), Πέτροβιτς (56΄ Σος), Σβέτκοβιτς, Ράντιν (55΄ Βούλιτς), Κούβελιτς, Ντάκοβατς, Τσίρκοβιτς (72΄ Στάνιτς), Μιλοβάνοβιτς (55΄ Ράκονιατς)

Άγιαξ - ΑΕΚ 3-1: Την έστειλε σπίτι της!

αεκ

Τα αμυντικά της λάθη, ο εξαιρετικός Άκπομ και το γεγονός πως σε κανένα σημείο δεν έδειξε πως έπαιζε και για την ισοπαλία, οδήγησαν την ΑΕΚ στην ήττα με 3-1 από τον Άγιαξ στην Ολλανδία και την άφησαν εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας.

Στο Conference League o Αίας που πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη στον όμιλο του Europa League. Τελευταία η Ένωση που δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στη νίκη επί της Μπράιτον στην πρεμιέρα, στρέφοντας πλέον την προσοχή της στις εγχώριες διοργανώσεις.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο πρώην άσος του ΠΑΟΚ, Τσούπα Άκπομ που πέτυχε δύο γκολ 5΄,56΄, ο Τέιλορ σκόραρε επίσης για τους γηπεδούχους στο 20΄, ενώ για την Ένωση είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Λιβάι Γκαρσία στο 11΄.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άγιαξ απείλησε άμεσα από μεγάλο λάθος του Βίντα που λίγο έλειψε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη, ο οποίο έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Όμως, στην εκτέλεση έκανε λάθος έξοδο και ο Άκπομ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 4΄. Παρότι οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλη τη διάρκεια του α΄ ημιχρόνου, η Ένωση ισοφάρισε στη μοναδική ευκαιρία που της παρουσιάστηκε, όταν στο 11΄ ο Ελίασον εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Λιβάι Γκαρσία πέτυχε με κεφαλιά το πρώτο «ευρωπαϊκό» του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ.

Οι Ολλανδοί απάντησαν σχετικά άμεσα με τον Κένετ Τέιλορ να αξιοποιεί την ασίστ του 17χρονου (αρχηγού!) Χάτο για το 2-1 στο 20΄. Στην ανωτερότητα και την ορμή του νεανικού Άγιαξ, ομάδας με μέσο όρο ηλικίας 22 ετών, η έμπειρη ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιπαρατάξει τα γνωστά καλά της στοιχεία.

Για ένα διάστημα στο β΄ ημίχρονο μπήκε πιο δυνατά και έδειξε να αποκτά τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά αυτό ήταν πρόσκαιρο. Σε μια αντεπίθεση των γηπεδούχων στο 56΄ ο Άκπομ πλάσαρε τον Αθανασιάδη ο οποίος δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας και την είδε να «αναπάυεται» στ αδίχτυα του. Αμέσως μετά, στο 67΄, ο Άγιαξ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Άκπομ ο οποίος αρχικά είδε τον Αθανασιάδη να αποκρούει σε «κλασικό» τετ α τετ και μετά το ψηλοκρεμαστό του σουτ να προσκρούει στο δοκάρι. Στο 85΄ ο Άκπομ έχασε νέο ανεπανάληπτο τετ α τετ (απέκρουσε ξανά ο Αθανασιάδης), καθώς δεν πάσαρε στον επερχόμενο Μάρτα. Το ματς έκλεισε με τον Αθανασιάδη να αποκρούει ακόμα ένα τετ α τετ με τον Άκπομ, ο οποίος αν ήταν πιο προσεκτικός θα είχε γράψει απίστευτο ρεκόρ απόψε.

Γενικά το τελικό 3-1 μάλλον είναι κολακευτικό για την εν γένει εικ΄να της Ένωσης, η οποία επικεντρώνεται πλεόν στις εγχώριες διοργανώσεις. Πήρε την τελευταία θέση με 4 βαθμούς, όσους δηλαδή συγκέντρωσε στις πρώτες δύο αγωνιστικές, αφού στη συνέχεια γνώρισε τέσσερις διαδοχικές ήττες.

Διαιτητής: Γκρεγκ Πόουσον (Αγγλία)

Κίτρινες: Σούταλο, Σόσα, Χάτο, Μπρομπέι - Άμραμπατ, Βίντα, Μουκουντί

ΑΓΙΑΞ (Τζον Φαν'τ Σιπ): Ραμάι, Χάτο, Σούταλο, Σόσα, Ρεντς (74΄ Γκόιγερ), Τέιλορ, Χλίνσον (85΄ Μικαουτάτζε), Ταχίροβιτς, Άκπομ, Μπόρχες (62΄ Γκααέι), Μπρόμπεϊ (46΄ Μάρτα)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί (83΄ Γαλανόπουλος), Χατζισαφί (90+1΄ Μοχαμαντί), Σιμάνσκι, Μάνταλος, Ελίασον, Άμραμπατ (61΄ Πιζάρο), Τσούμπερ, Γκαρσία (83΄ Γιόνσον)

Παναθηναϊκός - Μακάμπι Χάιφα 1-2: Αποκλείστηκε από την Ευρώπη-Γιόρτασε με «τεσσάρα» ο ΠΑΟΚ

Μελ: «Ο ΟΦΗ χρειάζεται φρέσκο αέρα»