ΕΠΣΗ: "Δραπέτευσε" με νίκη στο 95' η Μικτή Κ16 από τις Μουρνιές-Ηττα της Κ14

miktes epsh fthenakis
 clock 18:14 | 15/02/2023

Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι που έγινε στις Μουρνιές, η Μικτή Κ16 ΕΠΣΗ κέρδισε με 4-3 την αντίστοιχη ομάδα των Χανίων και διπλασίασε τις νίκες της στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Το ματς είχε δραματική εξέλιξη και πολλές εναλλαγές στο σκορ. Το Ηράκλειο προηγήθηκε στο 11' με τον Φαϊτάκη αλλά οι γηπεδούχοι με τέρματα των Σεληνιωτάκη, Πιτοπουλάκη έκαναν την ανατροπή (2-1).

Ο Ορφανουδάκης ισοφάρισε στο 75' με τον Κούρο στο 82' να κάνει το 3-2 για τα Χανιά. Η τελευταία λέξη ωστόσο ανήκε στη Μικτή ΕΠΣΗ που ισοφάρισε ξανά στο 85' με τον Ορφανουδάκη για να πάρει τη νίκη στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα του Φθενάκη.

Χανιά Κ16 (Τάκης Διακάκης): Πρωτοπαπαδάκης, Αθανασάκης, Αδαμάκης (85’ Βαρανάκης), Θ. Μαρινάκης, Γκιέργκι, Μαυρομάτης (78’ Κούρος), Πιτοπουλάκης, Στ. Μαρινάκης  (78’ Μαρκουλάκης), Λαγογιάννης (85’ Βογιατζής), Σεληνιωτάκης, Κοκάκης (66’ Κοκκινάκης).

Ηράκλειο Κ16 (Βασίλης Μπαστάκης): Σταματάκης, Παναγιωτάκης, Κουμάκης (46’ Παπαδάκης), Βγόντζας, Φαϊτάκης, Μαυρογιαννάκης, Καλλέργης, Χότζα (66’ Καλογιάννης), Τσαγκαράκης (46’ Ορφανουδάκης), Κωνσταντακόπουλος (66’ Μαυρογιάννης), Πρέντι (66’ Φθενάκης).

Την ήττα με 1-0 γνώρισε στα Χανιά η Μικτή Κ14 της ΕΠΣΗ, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Το Ηρακλειώτικο συγκρότημα που είχε χάσει και στην πρεμιέρα από το Ρέθυμνο στο Ατσαλένιο, δε μπόρεσε στις Μουρνιές να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα.

Το ματς κρίθηκε με το γκολ του Κοντεκάκη στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ τα Χανιά είχαν ευκαιρίες και για άλλα γκολ, ειδικότερα στο πρώτο μέρος.

Κ14 ΕΠΣ Χανίων (Λευτέρης Βεστάκης): Κομπιτσάκης, Καραβοστασίτης (23′ Μαρκουλάκης), Παπαδογιάννης, Καραλάκης, Κοτζαμιχάλης (41′ Γρηγορομιχελάκης), Κοντεκάς, Ζόγκου, Βουντουράκης (75′ Παυλουδάκης), Κουτσαυτάκης, Παπαγεωργίου (80′ Γομπάκης), Κοτσιφάκης (41′ Καρυστινός)

Κ14 ΕΠΣ Ηρακλείου (Nίκος Μυλωνίδης): Κετένογλου, Σωπάκης, Χριστουλάκης, Αδαμάκης (65′ Δαμιανάκης), Δημήτρουλας, Ρυακιωτάκης (60′ Τρυφίδης), Κουρουγκιαβούρης, Καδιανάκης (48′ Καλογεράκης, 60′ Κάββαλος), Χατζηκυριάκος, Μαγάκης (48′ Βρέντζος), Κόσογλου

Γ Εθνική: Μεγάλη νίκη του Γιούχτα, ισοπαλίες για Πόρο, Αλμυρό και ήττα για Τυμπάκι

Ηρόδοτος: Κάνει έφεση – «Δεν τα παρατάμε»