"Διπλό" ο Ολυμπιακός στη Νέα Σμύρνη

clock 22:29 | 14/10/2017

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 4-3 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με διαφορά δύο γκολ, οι «κυανέρυθροι» επέστρεψαν, αλλά ο Φορτούνης, με πέναλτι στο 87', έδωσε μεγάλο «τρίποντο» στην ομάδα του.

O Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 3', μετά από διπλό λάθος της άμυνας. Αρχικά ο Σισέ δεν κατάφερε να διώξει, έπειτα ο Φιγκέιρας γύρισε με το κεφάλι για τον Προτό χωρίς όμως να κοιτάει και ο Σπιριντόνοβιτς που πρόλαβε τον Βέλγο γκολκίπερ, πέτυχε το 1-0 με ωραίο πλασέ.

Το 1-1 ήρθε στο 19', όταν μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Σισέ νίκησε τον Κότνικ με άπιαστη κεφαλιά στην αριστερή γωνία του. Στο 37' ο Ανσαριφάρντ  μετά από κάθετη του Οφόε στην κίνηση σημείωσε το 1-2 με ωραίο πλασέ απέναντι στον Κότνικ. Το 1-3 έγινε στο 43', όταν μετά από μακρινό σουτ του Πάρντο και απόκρουση του Κότνικ, ο Ανσαριφάρντ πήρε το «ριμπάουντ» από κανονική θέση και σημείωσε το 1-3 σε κενή εστία.

Στο 82' ο Ευαγγέλου καταλόγισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Προτό στον Σπιριντόνοβιτς και ένα λεπτό μετά ο Μασούντ έκανε το 2-3. Ένα ακόμη λεπτό αργότερα ο Ντουρμισάι έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και έφυγε μόνος, πλασάροντας τον Προτό για το 3-3.

Στο 86' ο ρέφερι σφύριξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Οικονόμου πάνω στον Φορτούνη, αυτός το εκτέλεσε εύστοχα και σημείωσε το τελικό Πανιώνιος – Ολυμπιακός 3-4.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Χατζισαφί, Οικονόμου, Μπανανά, Βλάχος (71' Παπαγεωργίου), Σιώπης, Κόρμπος (81' Ντουρμισάι), Μασούντ, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (60' Λάμπρου), Γεσίλ.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Κούτρης, Νικολάου, Σισέ, Φιγκέιρας, Οτζίτζα (64' Ταχτσίδης), Ρομαό, Σεμπά, Φορτούνης (88' Μποτία), Πάρντο, Ανσαριφάρντ (75' Τζούρτζεβιτς).