Basket League: Αήττητος και στο Μαρούσι ο Παναθηναϊκός - Η βαθμολογία

παναθηναικος
 clock 19:14 | 31/12/2023

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας του Αμαρουσίου με 92-79, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League, κλείνοντας τον χρόνο με νίκη και είναι έτοιμος για την δύσκολη εβδομάδα της Euroleague με αντιπάλους την Μπασκόνια και την Βαλένθια.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε  πολύ δυνατά στην αναμέτρηση με στόχο να… καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι. Οι «πράσινοι» γρήγορα με τα τρίποντα του Γκριγκόνις και τα καλάθια του Ναν και του Βιλντόζα πήραν διψήφια διαφορά και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 12-28.

Ο Βιλντόζα ξεκίνησε «ζεστός» και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντο έφτασε τη διαφορά στην υψηλότερη τιμή της μέχρι εκείνο το σημείο (+17, 14-31). Το Μαρούσι όμως γρήγορα μάζεψε το σκορ και με επιμέρους 10-2 μείωσε σε 24-33. Τα τρίποντα του Γκριγκόνις και του Ναν έφεραν το σκορ στο +13 (27-40), με τη διαφορά στη συνέχεια να μην μεταβάλλεται αρκετά και το ημίχρονο να λήγει στο 37-51.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε τον αγώνα σε παράσταση για έναν ρόλο και σε διαδικαστικού χαρακτήρα ματς. Η διαφορά ξέφυγε αμέσως και έφτασε μέχρι και το +24 (46-70). Το Μαρούσι μπόρεσε πάντως να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο με τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (56-75).

Τα δεκάλεπτα: 12-28, 37-51, 56-75, 79-92

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 6 (2/6 σουτ), Τζούστον 6 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπρίσκο 5 (2/11 σουτ), Ραντούλιτσα 6 (1/4 δίποντα, 4/4 βολές), Νικολαΐδης 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σιμπάντε 13 (1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Στασινός 2, Μπόγρης, Φιλιππάκος, Ιορδάνου 3 (1), Γούνταρντ 14 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 17 (4/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 19 (1/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Μπαλτσερόφσκι 8 (4/7 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν 12 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριγκόνις 16 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Ερνανγκόμεθ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 8 (3/6 δίποντα, 2/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μωραΐτης 2, Σαμοντούροβ 2, Γκραντ 5 (1), Αντετοκούνμπο 2, Μαντζούκας 7 (1)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής της Basket League: