Β Εθνική μπάσκετ: Νίκησε τον Έσπερο και βλέπει πλέι οφ ο ΟΦΗ - Ήττα για την Αναγέννηση

ΟΦΗ ΕΣΠΕΡΟΣ
 clock 19:57 | 16/03/2024

Σημαντική νίκη που τον κρατάει ζωντανό στον στόχο των πλέι οφ πήρε ο ΟΦΗ επί του Εσπερου με 79-75 στο ΒΑΚ για την 24η αγωνιστική της Β Εθνικής μπάσκετ (National League 1).

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη νίκησε μετά από ένα αμφίρροπο ματς κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Αθηναϊκης ομάδας και βρίσκεται στην πρώτη εξάδα και στα πλέι οφ της National League 1 (1ος όμιλος).

Δεκάλεπτα: 20-19, 41-41, 59-54, 79-75

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 29 (2), Μποχωρίδης 11 (1), Πιλκούδης 15, Λιανός 14 (1), Κασπίρης, Τσερτσιτσόγλου, Πρωτογεράκης 8, Ζαφειρούδης 2, Καψάλης.

Έσπερος Καλλιθέας (Παπαδόπουλος): Αγγελόπουλος 20 (3), Αδαμόπουλος 13, Λάζαρης 18, Αβάρε 1, Δήμου 8 (1), Κολιός 10 (2), Ράγκος 5, Γκιουλέας, Σπανάκης, Αλέξης, Αγραφιώτης.

Ήττα για την Αναγέννηση

Η  Αναγέννηση δεν κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα απέναντι στο ΑΟΠαλαιό Φάληρο με 77-61. Η ομάδα του Αρκαλοχωρίου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (12-8) κατάφερε να φέρει ματς στα ίσια (22-22) στο δεύτερο δεκάλεπτο. Πέντε εύστοχα τρίποντα από τους γηπεδούχους όμως ήταν αυτά που χάλασαν το παιχνίδι της και έδωσαν ξανά προβάδισμα στο Παλαιό Φάληρο το οποίο και κράτησε τα ηνία μέχρι το τέλος και  πήρε τη νίκη με 77-61.

Από εδώ και στο εξής η Αναγέννηση ψάχνει για το «2 στα 2» μέχρι την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειαςτης National League 1, ώστε να αποφύγει την διαδικασία των playout. Το ερχόμενο Σάββατο 23 Μαρτίου η Αναγέννηση υποδέχεται τον ΟΦΗ στο ΝΚΓ Νέας Αλικαρνασσού «2Αορακια», με το τζάμπολ του παιχνιδιού να γίνεται στις 17:00.

13.ΦΕΑ (2-20) 24

Κηφισιά-ΟΦΗ 0-0: Πρεμιέρα στα πλέι άουτ με ισοπαλία (βίντεο)

Βόλει: Ο ΟΦΗ νίκησε εύκολα τον πρωταθλητή Φλοίσβο με 3-0 σετ και ετοιμάζεται για τα πλέι οφ ανόδου