Απόλλωνας Πόντου-Ηρόδοτος 3-0: Κινδυνεύει τώρα

clock 17:29 | 06/03/2019

Δεν τα κατάφερε εκτός έδρας ο Ηρόδοτος κι έχασε με 3-0 από τον Απόλλωνα Πόντου.
Οι Πόντιοι «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς από το πρώτο ημίχρονο χάρη στα γκολ των Ολαϊτάν και Κυβελίδη, με τον Δημητριάδη να σφραγίζει τη νίκη στο φινάλε και ενώ η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού αναγκάστηκε από το 53' να αγωνιστεί με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Κασαπάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη επιμένει να κοιτά με αξιώσεις τουλάχιστον τη δεύτερη θέση, την ώρα που οι Κρητικοί συνεχίζουν να κινδυνεύουν.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και απείλησαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ηλιάδη, με τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει με τα ακροδάχτυλα, ενώ στο 8' η κεφαλιά του Ανδρέου έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπαρέττα πέρασε μόλις άουτ.
Μετά το πρώτο τέταρτο, όμως, οι Πόντιοι, που έτσι κι αλλιώς είχαν την κατοχή της μπάλας, ανέβηκαν και δικαιώθηκαν. Ο Ολαϊτάν απείλησε στο 19ο λεπτό, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, όμως στο τρία λεπτά αργότερα σκόραρε με ψηλοκρεμαστό γυριστό σουτ μετά την απόκρουση του Ξενοδόχοφ σε σέντρα του Χασομέρη.
Το γκολ έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους που στο 38' πέτυχαν και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά όταν ο Χασομέρης έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Κυβελίδης με κεφαλιά – χαράκι στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-0.
Ο Απόλλων Πόντου μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 48' απείλησε με τους Καλαϊτζίδη και Ολαϊτάν, με τον Τσιλιγγίρη που πέρασε αλλαγή στο ημίχρονο να κρατά απαραβίαστη την εστία του. Η αποβολή του Κασαπάκη στο 53', όμως, έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο του Ηρόδοτου, με τους Πόντιους να έχουν τεράστια διπλή ευκαιρία, με τον Γεωργιάδη να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, τον Ολαϊτάν να σουτάρει στην κίνηση, την μπάλα να κοντράρει και από κοντά ο Χασομέρης νικήθηκε από τον Τσιλιγγίρη.
Ο Ηρόδοτος είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς στο 71', αλλά ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Κονέ, με τον Δημητριάδη να βάζει τελικά το... κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους στο 89' με λόμπα, φεύγοντας στην πλάτη της άμυνας έπειτα από ωραίο συνδυασμό με τον Ολαϊτάν.
Διαιτητής ήταν ο Λάμπρος Μπεκιάρης (Καρδίτσας), με βοηθούς τους Γιώργο Στεφανή (Καρδίτσας) και Ελευθέριο Βογιατζή (Καρδίτσας) .
Κίτρινες: 37', 53' Κασαπάκης, 75' Κονέ
Κόκκινη: 53' Κασαπάκης (2η κίτρινη)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Γεωργιάδης, Πουρτουλίδης, Λουφάκης (68' Δημητριάδης), Κυβελίδης, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Χασομέρης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης (59' Μπάμπης), Ολαϊτάν.
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Ξενοδόχοφ (46' Τσιλιγγίρης), Γραικός, Ανδρέου, Αργκιλέσι (68' Ζαμπορόφσκι), Ηλιάδης, Παπαγγελής, Νύκταρης, Χατζηλιάδης (58' Κονέ), Μπαρέτας, Κασαπάκης, Μουκίδης.