Άνετη νίκη του Εργοτέλη

clock 17:00 | 27/03/2019

Ο Εργοτέλης δε δυσκολεύτηκε για να φάσει στη νίκη επί του Αιγινιακού με 4-1 στο Παγκρήτιο.
Σκόρερ οι Έφορντ (43', 90+1'(πεν.) Έφορντ), Ροβίθης (69') και Μανουσάκης (73').
ο μόνο που κατάφερε ο Αιγινιακός ήταν να μειώσει σε 3-1 (84') με τον Σοφιάνη (84').
Με οριζόντιο δοκάρι για τον Εργοτέλη ξεκίνησε η αναμέτρηση, σε πλασέ του Μανουσάκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 22' μεγάλη ευκαιρία για τον Αιγινιακό, όταν ο Πιαστόπουλος έκανε το σουτ από καλή θέση με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Στο 33' οι Κρητικοί απείλησαν με τον Κουάτενγκ, δίχως επιτυχία. Δέκα λεπτά μετά, ο Έφορντ άνοιξε το σκορ και έστειλε την ομάδα του με το υπέρ της σκορ στο ημίχρονο.
Ίδιος ρυθμός στο ματς και στο δεύτερο μέρος, με τον Εργοτέλη να σημειώνει και δεύτερο τέρμα στο 69' με τον Ροβίθη.
Στο 73' ο Μανουσάκης έκανε το 3-0, πριν μειώσει σε 3-1 ο Σοφιάνης. Το τελικό 4-1 έγραψε ο Έφορντ στο 90+1' με πέναλτι.
Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθήνας)
Βοηθοί: Νιδριώτης, Νικολάου (Αθήνας)
Εργοτέλης (Παπαβασιλείου):  Κατσιμήτρος, Μπαχανάκ, Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μαζουλουξής, Μπρους, Τσέλιος, Γροντής, Μανουσάκης, Κουατένγκ (59' Κατσούρι), Έφορντ
Αιγινιακός (Καρατζά): Καραγκιόζης, Τοπαλίδης Σ., Στάνιτς, Πετρούσης, Ζήσης, Βελκόσκι, Βλαχομήτρος, Πιαστόπουλος, Κούστα, Έππας, Παπαδόπουλος