Άιντραχτ Φρανκφούρτης – ΠΑΟΚ 1-2: Απευθείας στους «16» του Conference League!

paok
 clock 00:01 | 01/12/2023

Πρώτος και καλύτερος ο ΠΑΟΚ και απευθείας στους «16» του Conference League, μια αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κέρδισε 2-1 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης μέσα στη Γερμανία, σε έναν αγώνα θρίλερ όπου και τα τρία γκολ σημειώθηκαν στο β’ ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Κεντζιόρα, η Άιντραχτ απάντησε αμέσως αλλά οι αλλαγές του Λουτσέσκου (Τόμας, Κωνσταντέλιας) ήταν μέσα στο δεύτερο γκολ και ο Ζίβκοβιτς μετά το λάθος του Τραπ, χάρισε μια τεράστια εκτός έδρας νίκη στην ομάδα του που την έστειλε απευθείας στις 16 καλύτερες της διοργάνωσης.

Είχε καλό ρυθμό το ματς από το ξεκίνημα με τον ΠΑΟΚ να απειλεί πρώτος με τον Σαμάτα (2’) αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφταναν σχετικά εύκολα απέναντι στον Κοτάρσκι. Οι Λάρσον, Μαρμούς, Τσαΐμπι δεν βρήκαν στόχο ενώ στη συνέχεια όσες επιχείρησαν οι παίκτες της Άιντραχτ να σκοράρουν έπεσαν πάνω στον σταθερότατο Κοτάρσκι. Ο ΠΑΟΚ είχε κοντά τις γραμμές, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή αλλά η ουσία ήταν πως η ομάδα του Λουτσέσκου κρατούσε το μηδέν και κοιτούσε σε κόντρα επιθέσεις ή από μια στημένη μπάλα να κάνει τη «ζημιά».

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου με τον Μουργκ (εκτέλεσε φάουλ) άγγιξε το 0-1 που τελικά ήρθε στο 55’ με τον Κεντζιόρα μετά τη σέντρα του Ζίβκοβιτς. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του 0-1 και οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα στο 58’ (1-1). Ο Σαϊμπί έκανε τη σέντρα και ο Μαρμούς με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Κοτάρσκι για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Εκεί φάνηκε ο ΠΑΟΚ να χάνει τη συνοχή του και οι Γερμανοί πίεσαν. Σκόραραν αλλά το γκολ δεν μέτρησε (οφ σάιντ) στο 60’ και στο 63’ άγγιξαν το 2-1. Ο Λουτσέσκου είδε το ματς να γυρίζει και αντέδρασε άμεσα. Μουργκ και Σαμάτα εκτός, Κωνσταντέλιας και Μπράντον Τόμας στο ματς. Επτά λεπτά μετά οι δυο αλλαγές συνεργάστηκαν, ο Τραπ λειτούργησε σαν λίμπερο στο βόλεϊ και έστρωσε την μπάλα στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος από κοντά έγραψε το 1-2.

Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ κοίταξε να μην την… πατήσει όπως μετά το 0-1. Η Άιντραχτ είχε δυο καλές στιγμές με Τσαΐμπι και Μαρμούς

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Τούτα, Σμόλτσιτς, Πάτσο, Εμπιμπέ (87' Φέρι), Λάρσον, Σκίρι (54' Γιάκιτς) Ενκουνκού, Γκέτσε (74' Μπούτα), Μαρμούς, Τσαϊμπί,

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (80' Εκόνγκ), Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Ράφα Σοάρες, Μεϊτέ, Οζντόεφ (80' Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (67' Κωνσταντέλιας), Τάισον (83' Ντεσπόντοφ), Σαμάτα (67' Τόμας)