ΑΕΚ: Με Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο Champions League - Ολυμπιακός: Με Γκενκ στο Europa League!

ντιναμο
 clock 10:48 | 03/08/2023

h Ντιναμό Ζάγκρεμπ θα είναι η αντίπαλος της ΑΕΚ στον γ' προκριματικό του Champions League. Οι Κροάτες επικράτησαν και στη ρεβάνς της Αστάνα με 2-0 και με συνολικό σκορ 6-0 πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στη ρεβάνς ο Ιγκόρ Μπίστσαν ξεκούρασε τον Ιβάνουσεκ και τον Μπατούρινα προκειμένου να τους έχει φρέσκους για τη συνέχεια. Στο 24' η Ντιναμό άνοιξε το σκορ με τον Έμρελι και στο 89' ο Μάριν που είχε περάσει στη θέση του Πέτκοβιτς διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Λόγω και του αγώνα του Παναθηναϊκού με τη Μαρσέιγ την Τετάρτη 9 Αυγούστου στη Λεωφόρο, η UEFA αποφάσισε να ορίσει τον πρώτο αγώνα της Ένωσης με τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην OPAP Arena, για την Τρίτη 8 Αυγούστου (21:45).

Με Γκενκ ο Ολυμπιακός

Η Γκενκ θα είναι αντίπαλος του Ολυμπιακού στο γ΄προκριματικό του Europa League (10 και 17/8) ! Αποκλείστηκε από το Champions League από την τρομερή Σερβέτ στα πέναλτι. (1-4, κανονική διάρκεια και παράταση 2-2)

Το πρώτο ματς στο Γ. Καραϊσκάκης στις 10 Αυγούστου και η ρεβάνς στο Βέλγιο στις 17 Αυγούστου.

To πρώτο παιχνίδι στην Ελβετία είχε λήξει 1-1 και η Γκενκ ήταν το απόλυτο φαβορί.

γκενκ

Έγινε ακόμη μεγαλύτερο όταν αποβλήθηκε μόλις στο 3' ο Κριβελί της Σερβέτ και οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ με τον Τρεζόρ στο 28' με πέναλτι.

Η Σερβέτ ισοφάρισε στο 36' με τον Κονιάτ, αλλά η Γκενκ πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Αροκοντάρε στο 51'

Όμως οι Ελβετοί δεν το έβαλαν κάτω, ισοφάρισαν στο 63' με τον Μπεντιά και κράτησαν μέχρι και το τέλος της παράτασης.

Στα πέναλτι ευστόχησαν και στα τέσσερα, η Γκενκ έχασε δύο με τον Χροσόβκσι και τον Αροκοντάρε με συνέπεια να αποκλειστεί από το Champions League και να βρεθεί στο δρόμο του Ολυμπιακού στο Europa League!

Conference League: ΠΑΟΚ και Αρης απόψε στο κυνήγι της νίκης-πρόκρισης

Σλοβενία - Ελλάδα 91-98: Εξαιρετική παράσταση της Εθνικής (βίντεο)