Στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος οι Νέες Εργοτέλη

clock 20:20 | 26/03/2016

Την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Γυναικών 2015-2016 πανηγύρισαν σήμερα οι Νέες Εργοτέλη, καθώς νίκησαν 1-0 την Γλυφάδα στο Γήπεδο Μαρτινέγκο για την προκριματική φάση της διοργάνωσης.
Η ομάδα του ηρακλείου θα συμμετέχει στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της, ενώ τη φετινή περίοδο σε τρεις αναμετρήσεις με αντίπαλο τη Γλυφάδα για πρωτάθλημα και Κύπελλο, οι Νέες Εργοτέλη πανηγύρισαν ισάριθμες νίκες.
Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυνατά, ωστόσο οι παίκτριες του Στέλιου Βελεγράκη ισορρόπησαν και ανέλαβαν τον έλεγχο του αγώνα, προσπαθώντας να «φτάσουν» στο γκολ.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Νέες Εργοτέλη απείλησαν την εστία της Γλυφάδας, όταν στο 47’ η Ζέρβα με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Το γκολ που έδωσε την πρόκριση στην Κρητική ομάδα πέτυχε στο 60’ η 14χρονη, Παχάκη! Στη συνέχεια του αγώνα και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ, αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.
ΝΕΕΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Αποστολάκη, Ζέρβα, Κεκερή, Τριβυζάκη, Ξέρα, Σημαιάκη, Ξυλούρη (90+1’ Σταγάκη), Δρακωνάκη, Παχάκη (90+2’ Αγγέλου), Καμαρίτη, Αραβιάκη.