Προκριματικά Μουντιάλ: Ισοπαλία στο Βέλγιο η Εθνική (video)

clock 23:42 | 25/03/2017

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι της Εθνικής στο Βέλγιο, για τα προκριματικά του Μουντιάλ, με την Ελλάδα να παίρνει τον βαθμό και να είναι στην δεύτερη θέση του ομίλου.

Στο 46ο λεπτό η Ελλάδα άνοιξε το σκορ όταν ο Ταχτσίδης με κεφαλιά ασίστ στην πλάτη της άμυνας του Βελγίου, βρήκε τον Μήτρογλου και με άψογο πλασέ ο επιθετικός της Μπενφίκα έκανε το 0-1.

Στο 65ο λεπτό η Εθνική ομάδα έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω κόκκινης κάρτας στον Ταχτσίδη, για φάουλ λίγο κάτω από το κέντρο.

Στο 74', το Βέλγιο έπειτα από φάση διαρκείας έχασε μεγάλη ευκαιρία από το φάουλ του Μέρτενς, αφού η μπάλα χτύπησε στο τείχος, ο άσος της Νάπολι βγήκε τετ-α-τετ με τον Καπίνο, με τον διεθνή γκολκίπερ να απομακρύνει και στη συνέχεια το δεύτερο σουτ από τον Λουκάκου να περνά κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι στο 89'  ισοφάρισαν σε 1-1, όταν ο Λουκάκου υποδέχτηκε υποδειγματικά την μπάλα και παρά την ασφυκτική πίεση του Παπασταθόπουλου, γύρισε και έπιασε ωραίο σουτ, με τον Καπίνο να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στις καθυστερήσεις (90'+1') ο Καπίνο πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση,  όταν μετά από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι ο Λουκάκου έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ έσωσε την Εθνική.

Λίγο πριν την εκπνοή της αναμέτρησης, υπήρξαν αψιμαχίες ανάμεσα στους παίκτες με αποτέλεσμα η Ελλάδα να ολοκληρώσει το ματς με εννέα παίκτες λόγω αποβολής του Γιώργου Τζαβέλλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ κίτρινη κάρτα αντίκρισε και ο Λουκάκου.

Με αυτή την ισοπαλία, η Εθνική διατηρείται στη 2η θέση του ομίλου με 11 βαθμούς. Στους 13 οι Βέλγοι, στους 10 οι Βόσνιοι, τους οποίους το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει εκτός έδρας στις 9 Ιουνίου.

Οι συνθέσεις:

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Ναϊνγκολάν, Βερτόνγκεν, Βίτσελ, Φελαϊνί (66' Ντεμπελέ), Λουκάκου, Καράσκο, Μέρτενς, Τσαντλί, Σιμάν (83' Μιραλάς)

Ελλάδα (Μίκαελ Σκίμπε): Καπίνο, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Σάμαρης, Ταχτσίδης, Μάνταλος (84' Ζέκα), Σταφυλίδης, Φορτούνης (67' Τζιόλης), Μήτρογλου (92' Βέλλιος)