Κατέκτησε το Λιγκ Καπ η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ

clock 20:34 | 26/02/2017

Στην κατάκτηση του 5ου Λιγκ Καπ της ιστορίας της έφτασε η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ. Στο «Γουέμπλεϊ» οι "κόκκινοι διάβολοι" πήραν τη νίκη με σκορ 3-2 στο φινάλε απέναντι στην Σαουθάμπτον.

Στο 19' ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στη συνέχεια η ομάδα του Μουρίνιο έφτασε και σε δεύτερο γκολ με τον Λίγκαρντ (38’). Στο φινάλε του ημιχρόνου (45'+2')ο Γκαμπιαντίνι μείωσε σε 2-1.

Η Σαουθάμπτον ισοφάρισε στο 48’ πάλι με τον Γκαμπιαντίνι, ενώ είχε και δοκάρι με τον Ρομέου. Τελικά, ο Ιμπραϊμοβιτς χάρισε τη νίκη στην Μάντσετσερ Γιουνάϊτεντ στο 87ο λεπτό.