Η Μπαρτσελόνα έκανε την ανατροπή του αιώνα!

clock 23:50 | 08/03/2017

Την ανατροπή του αιώνα έκανε η Μπαρτσελόνα που συνέτριψε με 6-1 την Παρί Σεν Ζερμέν, παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League. H Ισπανική ομάδα έγινε η πρώτη που ανατρέπει ήττα με σκορ 4-0 στη διοργάνωση.
Οι "μπλαουγκράνα" σημείωσαν ένα γκολ στην έναρξη των δύο ημιχρόνων με τον Λουίς Σουάρες και τον Λιονέλ Μέσι (πέναλτι), απόλαυσαν και το δώρο από το αυτογκόλ του Λοβρίν Κιρζαβά, αλλά ο Καβάνι στο 62' "σίγησε" πάνω από 90.000 φιλάθλους που έδειχναν να πιστεύουν την ανατροπή στο 3-0.
Τα δύο γκολ του Νεϊμάρ στο 88' και στο 91' έδωσαν μία τελευταία ελπίδα στους Καταλανούς και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η "χρυσή αλλαγή" του Λουίς Ενρίκε έγραψε το τελικό 6-1.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Μαστσεράνο, Ουμτιτί, Ραφίνια (76' Ρομπέρτο), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (83' Γκόμες), Ινιέστα (65' Τουράν), Μέσι, Σουάρες, Νεϊμαρ
ΠΑΡΙ ΣΖ: Τραπ, Μενιέ (90+3' Κριχόβιακ), Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Κιρζαβά, Ραμπιό, Βεράτι, Ματουιντί, Λούκας Μόουρα (55' Ντι Μαρία), Καβάνι, Ντράξλερ (75' Οριέ)