Δύο γκολ ο Mήτρογλου, Λιγκ Kαπ η Μπενφίκα(video)

clock 12:38 | 21/05/2016

Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Μήτρογλου, Μπενφίκα συνέτριψε στον τελικό του ΛΙγκ Καπ τη Μαρίτιμο 6-2 και πρόσθεσαν ακόμη έναν τίτλο στην τροπαιοθήκη τους.

Ο Έλληνας διεθνής επιθετικός σκόραρε δύο γκολ (18΄, 38΄), ενώ άλλα τόσα σημείωσε ο παρτενέρ του στην επίθεση των Λουζιτανών, Ζόνας (11΄, 77΄).

Το πέμπτο τέρμα πέτυχε ο Ζαρντέλ στο 90΄ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε με πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Ραούλ Χιμένες. Για τη Μαρίτιμο μείωσαν οι Ντιόγκο στο 45ο και Φρανσέρζιο με πέναλτι, στο 83ο λεπτό.

Μετά το τέλος του ματς, ο Μητρογκόλ ρωτήθηκε από μία δημοσιογράφο: «Γιατί έμεινες στην Μπενφίκα» και απάντησε απλά και αφοπλιστικά: «Because i like it», ρίχνοντας στο τέλος και ένα χαμόγελο.