Ήττα του ΟΦΗ στα Τρίκαλα (0-1)

clock 17:09 | 07/12/2016

Τα Τρίκαλα επικράτησαν με 1-0 στην έδρα τους του ΟΦΗ, στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 4ης αγωνιστικης στη Football league.
Έπειτα από ένα πρώτο 10΄ χωρίς κάτι το αξιόλογο, λόγω του παιχνιδιού στο κέντρο που είχαν επιδοθεί οι δύο ομάδες οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στο 24΄ έφτασαν κοντά στο γκολ, το σουτ όμως του Γιαννιτσάνη αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Δαύκο.
Από το 25΄ κι έπειτα ο ΟΦΗ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει να γίνει απειλητικός για την εστία του Σιδεράκη. Στο 27΄ οι Θεσσαλοί έχασαν σημαντική ευκαιρία προκειμένου να κάνουν το 1-0, ο Νάστος όμως πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ προτού ο Γιαννιτσάνης γίνει επικίνδυνος για την εστία του Δαύκου, ενώ στο 32΄ το σουτ Γιαννιτσάνη κατέληξε άουτ,με το στείρο 0-0 να μένει ως έχει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και στο 55ο λεπτό σκόραραν το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση. Μετά από σέντρα, ο Μπαϊκαρά έδωσε με το κεφάλι στον Γιαννιτσάνη και ο τελευταίος με τον ίδιο τρόπο νίκησε τον Δαύκο και έγραψε το 1-0. Ο ΟΦΗ ήταν αναγκασμένος να βγει μπροστά και να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης. Έφτασε μια ανάσα από το να το πετύχει στο 90' αλλά ο Σιδεράκης έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Βουό, κρατώντας τη νίκη για τα Τρίκαλα.
ΣΚΟΡΕΡ: 54′ Γιαννιτσάνης κεφαλιά
Τρίκαλα (Γεωργιάδης): Σιδεράκης, Λαμπάκης, Γκόλιας, Λεάντρο Πίντο, Βέρτζος, Μουμίν, Δούκακης (62′ Κουσκουνάς), Ριζογιάννης, Γιαννιτσάνης, Στογιάνοβιτς (46′ Στεφάνοβιτς), Μπαϊκαρά (71′ Σερτζίνιο)

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Δαύκος, Νάστος, Μιλοσάβλιεφ (74′ Μάνος), Όστοϊς, Βουό, Χαντί (60′ Όκμποε), Μπουρσέλης (42′ λ.τρ. Ράντι), Κομεσίδης, Αντούκορ, Κιάσσος, Βαλλιάνος

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Πάτρας, Η. Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Μπαϊκαρά, Μουμίν – Μιλοσάβλιεφ