Με νίκη ξεκίνησε η ΑΕΚ στη Football League

clock 21:06 | 12/10/2014

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λίγκ καθώς πέρασε νικηφόρα από το Αίγιο, επικρατώντας με 1-0 του Παναιγιάλειου. Η «ένωση» είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια ενός αρκετά δυνατού παιχνιδιού, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες. Στο 10ο λεπτό η κεφαλιά του Κορδέρο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα, βρήκε το οριζάντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Αραβίδης στο 21ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Μπαρμπόσα.  Οι παίκτες του Δέλλα διαμαρτύρονταν για τα πολλά φάουλ που δέχτηκαν, ενώ ο σκόρερ του αγώνα, Χρήστος Αραβίδης, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 88’. Ο Παναιγιάλειος δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες για γκολ, όμως ο Ανέστης πραγματοποίησε πολύ καλές επεμβάσεις.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Μουράτ Σεροπιάν): Σταυριανός, Σπίνουλας, Ιωάννου, Τζημογιάννης, Γκοτσούλας, Σταμόγιαννος, Τσατσαρής (54’ Ουρτάδο), Πόνσε, Νάστος (59’ Κατσικοκέρης), Σκαρτσίλας (79’ Σεχολάρι), Μπούνας

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Πεταυράκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Μπακάκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Μπαρμπόσα (90'+2' Σαρρής), Ντούνης (62’ Ζόριτς), Πλατέλλας (84’ Φαγέ), Αραβίδης
Στον πάγκο: Βούρας, Γεωργέας, Ρόβας, Ντακόλ