Κύπελλο Ελλάδας: Πολλές ισοπαλίες στην πρεμιέρα των ομίλων

clock 21:48 | 27/10/2015

Με  πολλές ισοπαλίες ξεκίνησε την Τρίτη  η 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας για τη φάση των «32». Ζάκυνθος-Εργοτέλης 2-2, Πανσερραϊκός-Κισσαμικός 0-0 και Κέρκυρα-Παναχαϊκή 1-1, μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς, ενώ ο Αχαρναϊκός πήρε το διπλό στην Καρδίτσα από την Αναγέννηση με 1-0. Στα βραδυνά ματς επικράτησαν οι γηπεδούχοι( Απόλλων Σμύρνης - Παναιγιάλειος 3-1 και Καλλιθέα - Λαμία 2-1)

Οι περισσότερες αναμετρήσεις πάντως θα διεξαχθούν ανήμερα της εθνικής εορτής της 28 Οκτωβρίου με τα παιχνίδια όλων των «μεγάλων», που είναι Ολυμπιακός - Πλατανιάς, Παναθηναϊκός - Λεβαδειακός, Ξάνθη - ΑΕΚ και ΠΑΟΚ - Πανθρακικός.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα :

Ζάκυνθος- Εργοτέλης 2-2

Πλούσιο θέαμα και τέσσερα γκολ, πρόσφεραν Ζάκυνθος και Εργοτέλης, στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου για το κύπελλο Ελλάδας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με τα τέρματα του Βυθούλκα (28' και 49') μετά από αντίστοιχες ασίστ του Ζαϊρί, αλλά οι Κρήτες πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς μείωσαν στο 71ο λεπτό με ατομική ενέργεια του Μπουρσέλη και ισοφάρισαν στο 83' με τον Ινιατς. Αξίζει να σημειωθεί, ότι στο 88ο λεπτό, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αλα του Εργοτέλη.

Πανσερραϊκός-Κισσαμικός 0-0

Βαθμούς κι εντυπώσεις μοιράσθηκαν ο Πανσερραϊκός και ο Κισσαμικός, στην πρεμιέρα του 8ου ομίλου για το κύπελλο Ελλάδας. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, με ένα δοκάρι εκατέρωθεν και συγκεκριμένα οι Σερραίοι στο 31'ο λεπτό με τον Σιάκκα και οι φιλοξενούμενοι στο 60' με τον Τσουβαλτσίδη.

Αναγέννηση Καρδίτσας - Αχαρναϊκός 0-1

Η ομάδα του Σίνισα Γκόγκιτς πήρε το διπλό στην Καρδίτσα επικρατώντας 1-0 της Αναγέννησης και ξεκίνησε ιδανικά της υποχρεώσεις της στον πρώτο όμιλο του Κυπέλλου. Το γκολ του Ιωαννίδη, με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 77’ «καθάρισε» το παιχνίδι, που ξεκίνησε με πολύ κακό ρυθμό και χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες.

Εν τω μεταξύ, μετά το τέλος του αγώνα υπήρξε σοβαρός τραυματισμός του ποδοσφαιριστή Κόντου, ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για να του γίνουν ράμματα στο κεφάλι.

Κέρκυρα-Παναχαϊκή 0-0

Κέρκυρα και Παναχαϊκή έμειναν στο 1-1. Το σκορ άνοιξε στο 29ο λεπτό με αυτογκόλ του Ασίγκμπα.  Στην επανάληψη οι φιλοξούμενοι βελτιώθηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Πέδρο στο 64ο λεπτό, ο οποίος ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.
Απόλλων Σμύρνης - Παναιγιάλειος 3-1

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο Ελλάδας ο Απόλλωνας Σμύρνης, καθώς εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και τα... νεύρα των παικτών του Παναιγιάλειου, που τελείωσε την αναμέτρηση με 9 παίκτες, για να επικρατήσει με 3-1, για την πρώτη αγωνιστική στον 5ο όμιλο της διοργάνωσης. Η "Ελαφρά Ταξιαρχία" προηγήθηκε στο 16΄ με αυτογκόλ του Ιωάννου, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 35΄ με τον Κρισμάρεβιτς αλλά ο Συμελίδης στο 53΄ και ο Παρπέξ με πέναλτι στο 90΄ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, με τον βοηθό να έχει στερήσει ένα γκολ στον Απόλλωνα, όταν στο 3ο λεπτό και σε σουτ του Τζιώρα η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και πέρασε τη γραμμή, χωρίς να γίνει αντιληπτό.