Αθλητικά

Super League 2: Προχωράει με διάταξη στο νέο αθλητικό νομοσχέδιο

vasileiadis.jpg

Το πλάνο της αναδιάρθρωσης των εθνικών κατηγοριών ποδοσφαίρου προχωρά κανονικά, καθώς τις επόμενες μέρες θα ξεκινήσει η συζήτηση στη Βουλή για το νέο αθλητικό νομοσχέδιο, στο οποίο θα συμπεριληφθεί η διάταξη που θα αφορά τη δημιουργία της Superleague 2.
Για να δημιουργηθεί νέα κατηγορία απαιτείται να υπάρξει νομική ρύθμιση και αυτό θα γίνει, παρά τα σενάρια που κυκλοφόρησαν το τελευταίο διάστημα περί μη υλοποίησης της αναδιάρθρωσης. Το πλάνο προχωρά κανονικά και τη νέα σεζόν θα μειωθεί ο αριθμός των ομάδων της Super League σε 14, ενώ θα υπάρχει η νέα κατηγορία Superleague 2, η οποία θα έχει εξασφαλισμένη χρηματοδότηση.
Βέβαια, υπάρχουν ακόμα πολλά ερωτήματα για τη νέα κατηγορία, τα οποία αναμένεται να απαντηθούν μέσω της διάταξης.
Την Παρασκευή (22/2) αναμένεται να εισαχθεί προς συζήτηση στη Βουλή το νέο αθλητικό νομοσχέδιο, στο οποίο θα συμπεριληφθεί και διάταξη που θα αφορά τη δημιουργία της Superleague 2.

Αθλητικά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Οι ελληνικές συμμετοχές της 9ης ημέρας (31/07)

miltos-tentoglou.jpg

Σε στίβο, κολύμβηση, ιστιοπλοΐα, πόλο ανδρών και άρση βαρών επικεντρώνεται το ελληνικό ενδιαφέρον στην αυριανή (Σάββατο, 31/07) 9η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.
Στο στίβο «μπαίνουν» στη... μάχη ο Μίλτος Τεντόγλου στον προκριματικό του μήκους, οι Εμμανουήλ Καραλής, Κώστας Φιλιππίδης στο επί κοντώ, η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στη δισκοβολία γυναικών και η Ελισάβετ Περισίδου στον προκριματικό των 100μ. με εμπόδια.
Στην κολύμβηση ο Κρίστιαν Γκολομέεβ θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στον τελικό των 50μ. ελεύθερου ανδρών, ενώ στο πόλο η εθνική Ανδρών αντιμετωπίζει τη Ν. Αφρική. Στην ιστιοπλοΐα ο Ιωάννης Μιτάκης συνεχίζει με την 7η και 8η ιστιοδρομία του, ενώ στην άρση βαρών έρχεται η ώρα του Θόδωρου Ιακωβίδη στην κατηγορία των 96κ. (προκριματικός).
 
ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 9ης ΗΜΕΡΑΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 31 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΣΤΙΒΟΣ

-Δισκοβολία γυναικών: Προκριματικός γύρος (03:30): Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου
-Άλμα επί κοντώ ανδρών: Προκριματικός γύρος (03:40): Εμμανουήλ Καραλής (Α΄ γκρουπ), Κώστας Φιλιππίδης (Β΄ γκρουπ)
-100μ. με εμπόδια γυναικών: Προκριματικός γύρος/3η σειρά (05:01): Ελισάβετ Πεσιρίδου
-Μήκος ανδρών: Προκριματικός (13:10): Μίλτος Τεντόγλου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Tokyo Aquatics Centre
-50μ. ελεύθερο ανδρών (05:16): Δεύτερος ημιτελικός: Κρίστιαν Γκολομέεβ

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Sagami
-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 7-8 (06:05): Ιωάννης Μιτάκης

ΠΟΛΟ
-Αγώνας A΄ ομίλου (13:50): Νότια Αφρική - Ελλάδα

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ
Tokyo International Forum
-Κατηγορία 96κ./προκριματικός Β΄ γκρουπ (05:50): Θοδωρής Ιακωβίδης

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Super league: 16χρονη Ολλανδέζα έκανε δίωρο ταξίδι για να πάρει φανέλα του ΟΦΗ!

ΝΒΑ: Στους Μιλγουόκι Μπακς ο Ηρακλειώτης Γιώργος Καλαϊτζάκης, No 60 του Draft