Αθλητικά

Η Κανόγκα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα μεγάλων αποστάσεων

kanogka.jpg

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, 12-13 Σεπτεμβρίου 2020, θα διεξαχθεί το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης μεγάλων αποστάσεων στο Παράλιο Άστρος Κυνουρίας. Οι αγώνες είναι συνδιοργάνωση της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας και του Δήμου Βόρειας Κυνουρίας.

Η κολυμβήτρια των Δελφινιών, Κάλια Κανόγκα (ΟΣΦΠ) θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στην ανοιχτή θάλασσα και θα συμμετέχει στα 5.000μ. Κορασίδων και στο ομαδικό αγώνισμα των 4x1.250μ. 

"Καλή επιτυχία στην κολυμβήτριά μας!!" αναφέρει ανακοίνωση των Δελφινιών.

Αθλητικά

Euro 2020: Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των ομίλων

euro2020-768x432-1.jpg

Η Γερμανία νίκησε με 4-2 την Πορτογαλία με τις δυο ομάδες να ισοβαθμούν στη 2η θέση του 6ου ομίλου του Euro 2020 , ένα βαθμό πίσω από τη Γαλλία που έφερε 1-1 στη Βουδαπέστη με την Ουγγαρία.

Στο άλλο ματς του Σαββάτου:  Ισπανία Πολωνία 1-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

1ος όμιλος:

Τουρκία-Ιταλία 0-3
Ουαλία-Ελβετία 1-1

2η αγωνιστική:

Τουρκία-Ουαλία 0-2
Ιταλία-Ελβετία 3-0

Η βαθμολογία:

Ιταλία  6
Ουαλία 4
Ελβετία 1
Τουρκία 0

2ος όμιλος

Δανία-Φινλανδία 0-1
Βέλγιο-Ρωσία 3-0

2η αγωνιστική:

Φινλανδία-Ρωσία 0-1
Δανία-Βέλγιο 1-2

Η βαθμολογία:

Βέλγιο  6
Ρωσία 3
Φινλανδία 3
Δανία 0

3ος όμιλος

Αυστρία-Βόρεια Μακεδονία 3-1
Ολλανδία-Ουκρανία 3-2

2η αγωνιστική

Ουκρανία-Β. Μακεδονία 2-1
Ολλανδία-Αυστρία 2-0

Η βαθμολογία:

Ολλανδία  6
Αυστρία 3
Ουκρανία 3
Βόρεια Μακεδονία 0

4ος όμιλος

Αγγλία-Κροατία 1-0
Σκωτία-Τσεχία 0-2

2η αγωνιστική

Κροατία-Τσεχία 1-1
Αγγλία-Σκωτία 0-0

Η βαθμολογία:

Τσεχία 4
Αγγλία  4
Κροατία 1
Σκωτία 1

5ος όμιλος

Πολωνία-Σλοβακία 1-2
Ισπανία-Σουηδία 0-0

2η αγωνιστική

Σουηδία-Σλοβακία 1-0
Ισπανία-Πολωνία 1-1

Η βαθμολογία

Σουηδία 4
Σλοβακία 3
Ισπανία 2
Πολωνία 1

6ος όμιλος

Ουγγαρία-Πορτογαλία 0-3
Γαλλία-Γερμανία 1-0

2η αγωνιστική

Ουγγαρία-Γαλλία 1-1
Πορτογαλία-Γερμανία 2-4

Η βαθμολογία:

Γαλλία 4
Γερμανία 3

Πορτογαλία 3
Ουγγαρία 1

Το υπόλοιπο πρόγραμμα

 

Κυριακή 20 Ιουνίου

19:00 Ελβετία - Τουρκία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Ιταλία - Ουαλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Δευτέρα 21 Ιουνίου

19:00 Ουκρανία - Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Βόρεια Μακεδονία - Ολλανδία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

22:00 Ρωσία - Δανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Φινλανδία - Βέλγιο | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Τρίτη 22 Ιουνίου

22:00 Κροατία - Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Τσεχία - Αγγλία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Τετάρτη 23 Ιουνίου

19:00 Σουηδία - Πολωνία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (6ος όμιλος)

19:00 Σλοβακία - Ισπανία | Καρτούχα, Σεβίλλη (6ος όμιλος)

22:00 Πορτογαλία - Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γερμανία - Ουγγαρία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

 

 

Φάση των «16»
----------------------

Σάββατο 26 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου - Δεύτερος 2ου ομίλου | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)

22:00 Πρώτος 1ου ομίλου - Δεύτερος 3ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Κυριακή 27 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 3ου ομίλου - Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)

22:00 Πρώτος 2ου ομίλου - Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου | Καρτούχα, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα 28 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου - Δεύτερος 5ου ομίλου | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)

22:00 Πρώτος 6ου ομίλου - Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη 29 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 4ου ομίλου - Δεύτερος 6ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)

22:00 Πρώτος 5ου ομίλου - Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

 

Προημιτελικοί
--------------------

Παρασκευή 2 Ιουλίου

19:00 Νικητής 6 - Νικητής 5 | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)

22:00 Νικητής 4 - Νικητής 2 | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

Σάββατο 3 Ιουλίου

19:00 Νικητής 3 - Νικητής 1 | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)

22:00 Νικητής 8 - Νικητής 7 | Ολίμπικο, Ρώμη (4)

 

Ημιτελικοί
---------------

Τρίτη 6 Ιουλίου

22:00 Νικητής 2 - Νικητής 1 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

Τετάρτη 7 Ιουλίου

22:00 Νικητής 3 - Νικητής 4 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

 

Τελικός
-------------

Κυριακή 11 Ιουλίου

22:00 Νικητής 1 - Νικητής 2 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

ΟΦΗ: Ο Ντε Γκούζμαν... εκουζουλάθηκε και μένει Κρήτη (video)

Εθνική βόλει γυναικών: Mοίρασε αυτόγραφα στην Παιδαγωγική Ακαδημία Ηρακλείου