Αθλητικά

Ανακοίνωσε την αναδιάρθρωση η ΕΠΟ, 15 και 19 Μαΐου τα μπαράζ

super league

Στη συνεδρίαση της εκτελεστικής επιτροπής της ΕΠΟ «σφραγίστηκε» η αναδιάρθρωση των κατηγορίων.

Η Ομοσπονδία αποφάσισε την υλοποίησε του καλοκαιρινού σχεδιασμού, ενώ ανακοίνωσε ότι οι αγώνες μπαράζ ανάμεσα στον 13ο της Σούπερ Λίγκας και του 2ου της Football League θα γίνουν στις 15 και 19 Μαΐου.

Σε ότι αφορά γενικότερα το θέμα της αναδιάρθρωσης, ο πρόεδρος της ομοσπονδίας, Βαγγέλης Γραμμένος είπε πως ισχύει όπως ακριβώς αποφάσισε η Ε.Ε. στις 24 Αυγούστου 2018, τονίζοντας παράλληλα ότι για να υλοποιηθεί στο σύνολό της, πρέπει να περάσει και η σχετική τροπολογία από την Βουλή.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:
«Συνεδρίασε σήμερα η Εκτελεστική Επιτροπή της Ε.Π.Ο., παρόντων των μελών της Επιτροπής Παρακολούθησης των FIFA/UEFA κκ. Χέρμπερτ Χούμπελ, Ιβάν Βέλα, Μάριου Γεωργίου, καθώς και του ανεξάρτητου εμπειρογνώμονα των FIFA/UEFA κ. Πετρ  Φούσεκ.
Στην Ε.Ε. παρουσιάστηκε επιστολή της Γ.Γ. της FIFA κας Φάτμα Σαμούρα σχετικά με την αναφορά της Επιτροπής Παρακολούθησης και του ανεξάρτητου εμπειρογνώμονα των  FIFA/UEFA  προς την επιτροπή ομοσπονδιών-μελών της διεθνούς ομοσπονδίας, αναφορικά με την υλοποίηση των προαπαιτούμενων της  FIFA στην επιστολή του Μαΐου του 2018. Ιδιαίτερη μνεία γίνεται στο πρόβλημα της βίας στα γήπεδα, για την καταπολέμηση του οποίου οι διεθνείς ομοσπονδίες ζητούν άμεσες λύσεις.
Ελήφθησαν οι παρακάτω αποφάσεις:
Ενεκρίθη το πλάνο αναδιάρθρωσης των ποδοσφαιρικών πρωταθλημάτων από την αγωνιστική περίοδο 2019-20, όπως είχε αποφασιστεί από την Ε.Ε. της Ε.Π.Ο. στις 24  Αυγούστου 2018. Η σχετική απόφαση, με τις απαραίτητες νομοτεχνικές παρεμβάσεις, θα αποσταλεί άμεσα στον υφυπουργό Αθλητισμού κ. Βασιλειάδη, προκειμένου να δρομολογηθούν οι δέουσες νομοθετικές  παρεμβάσεις.
Με απόφαση της Ε.Ε. η Super League 2 θα διοργανώνεται από τη Football League, η Α΄ΠΕΟΔ θα ανήκει στη δικαιοδοσία της ΕΠΟ, ενώ τα πρωτοβάθμια δικαιοδοτικά όργανα θα λειτουργούν με τον τρόπο που ισχύει ως σήμερα.
Οι αγώνες μπαράζ για την συμμετοχή μίας ομάδας στο πρωτάθλημα της Super League της περιόδου 2019-20 (13ος της SL -2ος της FL) θα διεξαχθούν στις 15 και 19 Μαίου 2019. Η κλήρωση για τον καθορισμό της σιεράς των αγώνων θα γίνει στην ΕΠΟ στις 7 Μαΐου 2019.
Η ετήσια τακτική Γενική Συνέλευση της Ε.Π.Ο. θα συγκληθεί στις 28 Ιουνίου 2019, στις 10πμ, στην Αθήνα.
Θα δρομολογηθεί η υπογραφή προγραμματικής σύμβασης με τον Δήμο Σπάτων, προκειμένου να ξεκινήσουν οι διαδικασίες για την κατασκευή του προπονητικού κέντρου των εθνικών ομάδων στην περιοχή, εφόσον η συγκεκριμένη συμφωνία επικυρωθεί και από το Δημοτικό Συμβούλιο της πόλης. Η συμφωνία αφορά έκταση 40-50 στρεμμάτων, με δυνατότητα χρήσης εκ μέρους της Ε.Π.Ο. για 50 χρόνια.
Ενεκρίθη η χρονική διάρκεια των μετεγγραφικών περιόδων της ποδοσφαιρικής σεζόν 2019-20:
Θερινή περίοδος: επαγγελματίες  ποδοσφαιριστές: 01.07-31.08.2019
άνεργοι ποδοσφαιριστές: 01.09-13.09.2019
ερασιτέχνες  ποδοσφαιριστές: 01.07-31.10.2019
Χειμερινή περίοδος: επαγγελματίες  ποδοσφαιριστές: 01.01-31.01.2020
άνεργοι ποδοσφαιριστές: 01.02-14.02.2020
ερασιτέχνες  ποδοσφαιριστές: 01.01-31.10.2020».

Αθλητικά

Euro 2020: Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των ομίλων

euro2020-768x432-1.jpg

Η Γερμανία νίκησε με 4-2 την Πορτογαλία με τις δυο ομάδες να ισοβαθμούν στη 2η θέση του 6ου ομίλου του Euro 2020 , ένα βαθμό πίσω από τη Γαλλία που έφερε 1-1 στη Βουδαπέστη με την Ουγγαρία.

Στο άλλο ματς του Σαββάτου:  Ισπανία Πολωνία 1-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

1ος όμιλος:

Τουρκία-Ιταλία 0-3
Ουαλία-Ελβετία 1-1

2η αγωνιστική:

Τουρκία-Ουαλία 0-2
Ιταλία-Ελβετία 3-0

Η βαθμολογία:

Ιταλία  6
Ουαλία 4
Ελβετία 1
Τουρκία 0

2ος όμιλος

Δανία-Φινλανδία 0-1
Βέλγιο-Ρωσία 3-0

2η αγωνιστική:

Φινλανδία-Ρωσία 0-1
Δανία-Βέλγιο 1-2

Η βαθμολογία:

Βέλγιο  6
Ρωσία 3
Φινλανδία 3
Δανία 0

3ος όμιλος

Αυστρία-Βόρεια Μακεδονία 3-1
Ολλανδία-Ουκρανία 3-2

2η αγωνιστική

Ουκρανία-Β. Μακεδονία 2-1
Ολλανδία-Αυστρία 2-0

Η βαθμολογία:

Ολλανδία  6
Αυστρία 3
Ουκρανία 3
Βόρεια Μακεδονία 0

4ος όμιλος

Αγγλία-Κροατία 1-0
Σκωτία-Τσεχία 0-2

2η αγωνιστική

Κροατία-Τσεχία 1-1
Αγγλία-Σκωτία 0-0

Η βαθμολογία:

Τσεχία 4
Αγγλία  4
Κροατία 1
Σκωτία 1

5ος όμιλος

Πολωνία-Σλοβακία 1-2
Ισπανία-Σουηδία 0-0

2η αγωνιστική

Σουηδία-Σλοβακία 1-0
Ισπανία-Πολωνία 1-1

Η βαθμολογία

Σουηδία 4
Σλοβακία 3
Ισπανία 2
Πολωνία 1

6ος όμιλος

Ουγγαρία-Πορτογαλία 0-3
Γαλλία-Γερμανία 1-0

2η αγωνιστική

Ουγγαρία-Γαλλία 1-1
Πορτογαλία-Γερμανία 2-4

Η βαθμολογία:

Γαλλία 4
Γερμανία 3

Πορτογαλία 3
Ουγγαρία 1

Το υπόλοιπο πρόγραμμα

 

Κυριακή 20 Ιουνίου

19:00 Ελβετία - Τουρκία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Ιταλία - Ουαλία | Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Δευτέρα 21 Ιουνίου

19:00 Ουκρανία - Αυστρία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Βόρεια Μακεδονία - Ολλανδία | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

22:00 Ρωσία - Δανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Φινλανδία - Βέλγιο | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Τρίτη 22 Ιουνίου

22:00 Κροατία - Σκωτία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Τσεχία - Αγγλία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Τετάρτη 23 Ιουνίου

19:00 Σουηδία - Πολωνία | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (6ος όμιλος)

19:00 Σλοβακία - Ισπανία | Καρτούχα, Σεβίλλη (6ος όμιλος)

22:00 Πορτογαλία - Γαλλία | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γερμανία - Ουγγαρία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

 

 

Φάση των «16»
----------------------

Σάββατο 26 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου - Δεύτερος 2ου ομίλου | Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)

22:00 Πρώτος 1ου ομίλου - Δεύτερος 3ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Κυριακή 27 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 3ου ομίλου - Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου | Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)

22:00 Πρώτος 2ου ομίλου - Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου | Καρτούχα, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα 28 Ιουνίου

19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου - Δεύτερος 5ου ομίλου | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)

22:00 Πρώτος 6ου ομίλου - Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη 29 Ιουνίου

19:00 Πρώτος 4ου ομίλου - Δεύτερος 6ου ομίλου | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)

22:00 Πρώτος 5ου ομίλου - Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

 

Προημιτελικοί
--------------------

Παρασκευή 2 Ιουλίου

19:00 Νικητής 6 - Νικητής 5 | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)

22:00 Νικητής 4 - Νικητής 2 | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

Σάββατο 3 Ιουλίου

19:00 Νικητής 3 - Νικητής 1 | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)

22:00 Νικητής 8 - Νικητής 7 | Ολίμπικο, Ρώμη (4)

 

Ημιτελικοί
---------------

Τρίτη 6 Ιουλίου

22:00 Νικητής 2 - Νικητής 1 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

Τετάρτη 7 Ιουλίου

22:00 Νικητής 3 - Νικητής 4 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

 

Τελικός
-------------

Κυριακή 11 Ιουλίου

22:00 Νικητής 1 - Νικητής 2 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

ΟΦΗ: Ο Ντε Γκούζμαν... εκουζουλάθηκε και μένει Κρήτη (video)

Εθνική βόλει γυναικών: Mοίρασε αυτόγραφα στην Παιδαγωγική Ακαδημία Ηρακλείου