Αθλητικά

Ποδόσφαιρο

Football League: Καλλιθέα-Κέρκυρα 2-0

achar.jpg

Η Καλλιθέα νίκησε με 2-0 την Κέρκυρα, σε παιχνίδι που έγινε στο Ελ Πάσο για την 18η αγωνιστική της Football League.Τα γκολ πέτυχαν ο Λουκάνοβιτς στο 57' και ο Περέϊρα στο 63.
Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:
Σάββατο 6 Φεβρουαρίου
Ζάκυνθος - Απόλλων Σμύρνης 0-0
Κυριακή 7 Φεβρουαρίου
Αχαρναϊκός - Παναιγιάλειος 3-1 (55', 71' Παβίσεβιτς, 93' Ομπράντοβιτς / 77' Αρμάντο)
Αγροτικός Αστέρας - Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1 (92' Μπλέντι)
Κισσαμικός - ΑΟ Τρίκαλα 1-1 (30' Μάντζης - 91' Κουσκουνάς)
Ολυμπιακός Βόλου - Πανσερραϊκός 0-3 (α.α.)
Παναχαϊκή - Πανελευσινιακός (αναβολή)
ΑΟ Χανιά - Εργοτέλης 3-0 (α.α)
Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου
Καλλιθέα - Κέρκυρα 2-0 (53' Μπέλης, 67' Τζάκσον)
Λαμία - ΑΕΛ (18:00 )
Η βαθμολογία:
1. ΑΕΛ 38
2. Κέρκυρα 36
...................................................
3. Απόλλων 36
4. Τρίκαλα 32
5. Καλλιθέα 30
6. Κισσαμικός 26
7. Αναγέννηση Καρδίτσας 25
8. Αχαρναϊκός 24
9. Λαμία 24
10. Πανσερραϊκός 21
11. ΑΟΧ 21
12. Παναιγιάλειος 20
13. Εργοτέλης 19
14. Ολυμπιακός Βόλου 19
..................................................
15. Αγροτικός 18
16. Ζάκυνθος 17
17. Παναχαϊκή 17
18. Πανελευσινιακός 14
Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής
Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου
Απόλλων Σμύρνης – ΑΟ Χανιά (18:00 ΟΤΕ, Γήπεδο «Γ. Καμάρας»
Σάββατο 13 Φεβρουαρίου
Παναιγιάλειος - Λαμία (18:30 ΟΤΕ, Δημ. Στάδιο Αιγίου)
Κυριακή 14 Φεβρουαρίου
Ολυμπιακός Βόλου - Ζάκυνθος (14:00, ΕΑΚ Βόλου)
Κέρκυρα – Παναχαϊκή (15:00, ΕΑΚ Κέρκυρας)
Αναγέννηση Καρδίτσας – Καλλιθέα (15:00, Δημ. Στάδιο Καρδίτσας)
ΑΟ Τρίκαλα – Αγροτικός Αστέρας (15:00, Δημ. Στάδιο Τρικάλων)
Πανσερραϊκός – Κισσαμικός (15:00, Δημ. Σερρών)
Εργοτέλης – Αχαρναϊκός 0-3 α.α.
Δευτέρα 15 Φεβρουαρίου
Πανελευσινιακός - ΑΕΛ (18:00 ΟΤΕ, Δημ. Γήπεδο Ελευσίνας)
Ο αγώνας μεταξύ των ΠΑΕ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΠΑΕ ΝΕΟΣ ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ, δεν θα διεξαχθεί σύμφωνα με την έγγραφη παραίτηση της ΠΑΕ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ από το Πρωτάθλημα FOOTBALL LEAGUE ΟΠΑΠ αγωνιστικής περιόδου 2015-2016.

Αθλητικά

Γ Εθνική: “Χ”αμογέλασε στις… Αρχάνες ο Ηρόδοτος!-Η “εικόνα” της 11ης αγωνιστικής

gioyhtas-poa.jpg

Tο 0-0 στις Αρχάνες ανάμεσα σε Γιούχτα και ΠΟΑ έδωσε τη δυνατότητα στον Ηρόδοτο (πήρε ξεκούραστους βαθμούς) να μείνει μόνος στην κορυφή του 10ου ομίλου της Γ Εθνικής.

Στο –1 από την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού βρίσκονται το ΣΥΝΚΑ (επίσης ξεκούραστο τρίποντο) και ο ΑΟΑΝ, που κατέβαλε την αντίσταση του Αλμυρού (1-0).

Σπουδαίες νίκες στη “μάχη” της παραμονής πανηγύρισαν Αρης Σούδας, Αναγέννηση Ιεράπετρας, Νεάπολη και Πόρος.

Αναλυτικά:

11η αγωνιστική 
Γιούχτας-ΠΟΑ.................... 0-0
Αναγέννηση Ιεράπετρας-Ρεθυμνιακός 2-1
(1’ Καλλιμάνης, 61’ Λαθούρης – 38’ Βαρουξάκης)
Αρης Σούδας-Δαμάστα ....2-0
(51’, 75’ Δρακάκης)
Αστέρας Ρ-Νεάπολη .........1-2
(25’ Ρότζεν – 75’ Συσκάκης, 91’ Νοκάι)
ΑΟΑΝ-Αλμυρός............... 1-0
(1’ Χρ. Χρυσοφάκης)
Πλατανιάς-Πόρος ............0-1
(55’ Καστελλιανάκης)
Αρης Ρεθύμνου-Ηρόδοτος.. 0-3 ά.α.
Παλαιόχωρα-ΣΥΝΚΑ .......0-3 ά.α.

Η βαθμολογία
1.Ηρόδοτος.................. 26
——————————————————–
2.ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ ............25
-.ΑΟΑΝ .........................25
4.ΠΟΑ ...........................24
5.Αλμυρός.................... 21
6.Γιούχτας ....................17
-.Αρης Σούδας .............17
8.Αναγέννηση Ι......... ..16
-.Νεάπολη ....................16
10.Δαμάστα ..................14
——————————————————–
-.Πόρος...........................14
12.Ρεθυμνιακός ...........12
-.Αστέρας Ρεθύμνου ...12
14.Πλατανιάς................ 4
15.Παλαιόχωρα ...αποχώρησε
16.Αρης Ρεθύμνου ..αποχώρησε

H επόμενη (12η) αγωνιστική
Κυριακή 23 Μαΐου (17:00)
ΠΟΑ-Αναγέννηση Ιεράπετρας
Ρεθυμνιακός-Πλατανιάς
AEEΚ ΣΥΝΚΑ-Αλμυρός
Νεάπολη-ΑΟΑΝ
Δαμάστα-Αστέρας Ρεθύμνου
Ηρόδοτος-Αρης Σούδας
*Αρης Ρεθύμνου-Γιούχτας 0-3 ά.α.
*Πόρος-Παλαιόχωρα 3-0 ά.α.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 87-81: Στα ημιτελικά της Basket League η ΑΕΚ

Χρυσικόπουλος: Το ελληνικό «δελφίνι» που μπήκε στο βιβλίο Γκίνες!