Αθλητικά

Ποδόσφαιρο

ΠΣΑΠ: «Οι ποδοσφαιριστές δεν είναι τσουβάλια»

Ανακοίνωση, με αφορμή το περιστατικό που έλαβε χώρα στο γήπεδο της ΑΕΛ στο ματς με τον Εργοτέλη, εξέδωσε ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αμειβομένων Ποδοσφαιριστών,  μέσω της οποίας ζητά τον σεβασμό προς τους ποδοσφαιριστές απ’ όλους τους φορείς που συμμετέχουν στους αγώνες,

Στο γήπεδο της Λάρισας, το περασμένο Σάββατο, ο τραυματιοφορέας πέταξε κυριολεκτικά στο έδαφος τον παίκτη του Εργοτέλη, Λεονάρντο Κούτρη.

Αναλυτικά:

«Ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αμειβομένων Ποδοσφαιριστών υποστηρίζει, με επιμονή και θέρμη, την ανάγκη να αναδεικνύεται ( πάντα και απο όλους όσοι είναι στο χώρο του παιχνιδιού μας, του ποδοσφαίρου ), η δύναμη της αλληλεγγύης και του αλληλοσεβασμού.

Οι εικόνες που αντικρύσαμε στον αγώνα Λάρισα-Εργοτέλης, δεν τιμούν το ποδόσφαιρο.

Ολοι πρέπει να έχουμε ως προτεραιότητα τον αγώνα, τη ροή του, το θέαμα που προσφέρεται για το κοινό, την ανάγκη να βάζουμε σε πρώτη μοίρα τη χαρά του παιχνιδιού.

Ορισμένες άτυχες στιγμές, κάποιες υπερβολές, προφανώς, εξηγούνται απο την ένταση του αγώνα, από το άγχος για το αποτέλεσμα.

Όμως, το ποδόσφαιρο έχει κανόνες.

Και είναι σαφές ότι ο διαιτητής είναι εκείνος που διευθύνει κάθε αγώνα και άρα, έχει το χρέος να ελέγχει ποιοι μπαίνουν στο τεραίν, πως συμπεριφέρονται.

Οι ποδοσφαιριστές, για όποιο λόγο, δεν είναι δυνατό να αντιμετωπίζονται σαν τσουβάλια.

Τις αντιδράσεις τους, μόνος αρμόδιος να κρίνει είναι ο διαιτητής. Όχι εκείνοι που ασκούν ( ελπίζουμε για τελευταία φορά…) καθήκοντα τραυματιοφορέων και χάνουν το μέτρο, λεκτικά αλλά και με τις ενέργειες τους.

Από όλους μας, απαιτείται σεβασμός στο παιχνίδι.

Και στους ίδιους τους εαυτούς μας, προφανώς.

Ας παίξουμε μπάλα και ας αφήσουμε όλα τα άλλα».

Αθλητικά

ΟΦΗ-Αστέρας Τρ 0-0: Χωρίς μεγάλη φάση έλειψε η ουσία!

Τρίτη ισοπαλία σε ισάριθμες αγωνιστικές για τον ΟΦΗ, που έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος αγνοεί τη νίκη (και το γκολ) στο ξεκίνημα της Super League.

Καλό ρυθμό είχε το ματς στο πρώτο μέρος, με τον Αστέρα Τρίπολης να μπαίνει καλύτερα στο ματς και τον ΟΦΗ να ισορροπεί μετά το 20΄, χωρίς να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός προς την εστία του Παπαδόπουλου.

Στο 11΄ το σουτ του Κρέσπι από καλή θέση στην περιοχή πέρασε λίγο άουτ.  Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 31΄ με τον Παπαδόπουλο ν΄ απομακρύνει το σουτ του Ντουρμισάι. Έξι λεπτά μετά το βολέ του Λάμπρου έφυγε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 39΄ οι Αρκάδες είχαν την ευκαιρία με τον Βαλιέντε να σηκώνεται μόνος του στο ύψος του πέναλτι, πήρε την κεφαλιά με τον Επασί να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσε από τα πρώτα λεπτά για να προηγηθεί. Οι παίκτες του Νιόπλια, όμως, δεν είχαν καλά τελειώματα με αποτέλεσμα να μην μπορούν ν΄ απειλήσουν ουσιαστικά τον Παπαδόπουλο.

Μετά το 75΄ το ματς είχε πολλές διακοπές λόγω των συχνών φάουλ που σημειώθηκαν, ενώ καμία από τις δύο ομάδες δεν έχασε κλασική ευκαιρία για να πετύχει το γκολ της νίκης. Ένα σουτ του Καπίγια στις καθυστερήσεις μπλόκαρε εύκολα ο Επασί.

Διαιτητής: Ανδρέας Γκάμαρης
Κίτρινες: Πασαλίδης, Νέιρα - Γκαρσία, Βαλιέντε

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης (61΄ Ραχμάν, Γιαννούλης (79΄ Κοροβέσης), Καμάου (61΄ Βαν Ντούινεν), Ντε Γκουζμάν (77΄ Σελίμοβιτς), Γκαλέγκος, Νέιρα, Λάμπρου (46΄ Καστάινιος)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλος Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Χριστόπουλος, Καστάνο, Τασουλής (72΄ Σόνι), Βαλιέντε, Σαντάφε (85΄ Κανελόπουλος), Κρεσπί, Γκόμες (60΄ Καπίγια), Σίτο (46΄ Άλβαρες), Μπενίτο Άσιερ (60΄ Μπαράλες)

Super league: Σε απολογία τέσσερα στελέχη της ΑΕΚ και ο ΟΦΗ

ΟΦΗ-Αστέρας Τρ: Γέμισε…αρκουδάκια το "Γεντί Κουλέ"!(vid-φωτο)