Αθλητικά

Ποδόσφαιρο

Προειδοποιητική επιστολή της UEFA στον Κοντονή για το νομοσχέδιο

uefa_kontonhs.jpg

Επιστολή με τις παρατηρήσεις της για το νέο αθλητικό νομοσχέδιο θα στείλει στον υφυπουργό αθλητισμού ,Σταύρο  Κοντονή η UEFA και από την απάντηση που θα πάρει, θα αποφασίσει αν θα προχωρήσει στον αποκλεισμό των ελληνικών ομάδων από τις διεθνείς διοργανώσεις .

Αν ο κ. Κοντονής κάνει αποδεκτές τις προτάσεις της FIFA και της UEFA και προχωρήσει σε αλλαγές, τότε όλα θα είναι καλά για τις διεθνείς ομοσπονδίες . Αν όμως απαντήσει ότι δεν δέχεται τις προτάσεις της, οδηγούμαστε σε GREXIT.

Αθλητικά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Οι ελληνικές συμμετοχές της 6ης ημέρας (28/07)

tsitsipas-sakkari.jpg

Σε πέντε αγωνίσματα θα λάβουν μέρος οι Έλληνες αθλητές την Τετάρτη 28 Ιουλίου, στην 6η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Ξεχωρίζει η «μάχη» του Στέφανου Τσιτσιπά εναντίον του Γάλλου, Ουγκό Ιμπέρ στον τρίτο γύρο του μονού ανδρών στο τένις, ενώ λίγες ώρες αργότερα, ο Έλληνας πρωταθλητής του τένις θα ενώσει τις δυνάμεις του με την Μαρία Σάκκαρη, στον πρώτο γύρο του μεικτού, εναντίον των Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ (Καναδάς).

Στην κολύμβηση, οι Απόστολος Παπαστάμος και Ανδρέας Βαζαίος θα «πέσουν» στον προκριματικό των 200μ. μεικτής ατομικής ανδρών, ενώ σε φουλ δράση θα είναι και οι Έλληνες ιστιοπλόοι, καθώς δίνουν τους δικούς τους αγώνες στις κατηγορίες τους, οι Βύρωνας Κοκκαλάνης, Κατερίνα Δίβαρη, Γιάννης Μιτάκης, Παναγιώτης Μάντης/Παύλος Καγιαλής και οι Αιμιλία Τσουλφά/Αριάδνη Σπανάκη.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 6ης ΗΜΕΡΑΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 28 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Διάρκεια αγώνων: 13:00 - 15:30
-200μ. μεικτή ατομική ανδρών: 
Προκριματικός - 2η σειρά: (13:58): Απόστολος Παπαστάμος
Προκριματικό - 5η σειρά (14:09): Ανδρέας Βαζαίος

ΤΕΝΙΣ
Ariake Tennis Court 2
-Τρίτος γύρος μονό ανδρών (07:00): Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον του Ουγκό Ουμπέρ (Γαλλία)
-Πρώτος γύρος μεικτού (11:00): Στέφανος Τσιτσιπάς/Μαρία Σάκκαρη εναντίον των Γκαμπριέλα Νταμπρόφσκι/Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ (Καναδάς)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Fujisawa 
-RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 7-9 (06:05): Βύρωνας Κοκκαλάνης
-RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 7-9 (06:15): Κατερίνα Δίβαρη
Zushi
-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 3-4 (06:05): Ιωάννης Μιτάκης
Enoshima 
-470 Ανδρών: Ιστιοδρομίες 1-2 (06:05): Παναγιώτης Μάντης/Παύλος Καγιαλής
Enoshima
-470 Γυναικών: Ιστιοδρομίες 1-2 (08:35): Αιμιλία Τσουλφά/Αριάδνη Σπανάκη

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
Sea Forest Waterway
-Δίκωπος-Ημιτελική σειρά (06:20): Μαρία Κυρίδου/Χριστίνα Μπούρμπου 

ΤΖΟΥΝΤΟ
Nippon Budokan Mat 1
(05:00-08:30)
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Προκριματικός γύρος: Ελισάβετ Τελτσίδου (Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα η ώρα)
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Προημιτελικοί - Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Ρεπεσάζ
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Ημιτελικοί - Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο - Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)
-Κατηγορία -70κ. γυναικών: Τελικοί - Ελισάβετ Τελτσίδου (εφόσον προκριθεί)

 

 

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Πυγμάχος δάγκωσε τον αντίπαλό του, όπως ο Τάισον

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Θετική Ελληνίδα αθλήτρια - δεν ταξιδεύει για Τόκιο