Αθλητικά

Ποδόσφαιρο

Κόπα Αμέρικα: Ουρουγουάη-Παραγουάη 1-1 (video)

para.jpeg

Με βολική για τις ομάδες ,ισοπαλία(1-1) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Ουρουγουάης με την Παραγουάη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Κόπα Αμέρικα . 
Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Η «σελέστε» τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου, πίσω από την Αργεντινή , ενώ η Παραγουάη ως τρίτη θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια την Χιλή. 
Η Ουρουγουάη στο 29’ προηγήθηκε με τον Χιμένες να σκοράρει με κεφαλιά, ενώ στο 44’ η Παραγουάη απάντησε με κεφαλιά του Μπάριος. 

Ουρουγουάη: Μουσλέρα, Μάξι Περέιρα, Χιμένες, Κόατες, Άλβαρο Περέιρα, Αρέβαλο Ρίος, Άλβαρο Γκονσάλες, Κάρλος Σάντσες (67’ Κ. Ροντρίγκες), Ρολάν, Αμπέλ Ερνάντες (46’ Στουάνι), Καβάνι.

Παραγουάη: Βιγιάρ, Μάρκος Κάσερες, Ντα Σίλβα, Μπρούνο Βαλντές, Πίρις, Μολίνας, Ορτιγόσα (64’ Ορτίθ), Μπενίτες, Μπομπαντίγια (68’ Γκονζάλες), Μπάριος (71’ Σάντα Κρουζ), Νέλσον Βαλντές.

Copa América 2015: Grupo B: Uruguai 1-1 Paraguai, by svoliantopoulos

Αθλητικά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Οι ελληνικές συμμετοχές της 9ης ημέρας (31/07)

miltos-tentoglou.jpg

Σε στίβο, κολύμβηση, ιστιοπλοΐα, πόλο ανδρών και άρση βαρών επικεντρώνεται το ελληνικό ενδιαφέρον στην αυριανή (Σάββατο, 31/07) 9η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.
Στο στίβο «μπαίνουν» στη... μάχη ο Μίλτος Τεντόγλου στον προκριματικό του μήκους, οι Εμμανουήλ Καραλής, Κώστας Φιλιππίδης στο επί κοντώ, η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στη δισκοβολία γυναικών και η Ελισάβετ Περισίδου στον προκριματικό των 100μ. με εμπόδια.
Στην κολύμβηση ο Κρίστιαν Γκολομέεβ θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στον τελικό των 50μ. ελεύθερου ανδρών, ενώ στο πόλο η εθνική Ανδρών αντιμετωπίζει τη Ν. Αφρική. Στην ιστιοπλοΐα ο Ιωάννης Μιτάκης συνεχίζει με την 7η και 8η ιστιοδρομία του, ενώ στην άρση βαρών έρχεται η ώρα του Θόδωρου Ιακωβίδη στην κατηγορία των 96κ. (προκριματικός).
 
ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 9ης ΗΜΕΡΑΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 31 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΣΤΙΒΟΣ

-Δισκοβολία γυναικών: Προκριματικός γύρος (03:30): Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου
-Άλμα επί κοντώ ανδρών: Προκριματικός γύρος (03:40): Εμμανουήλ Καραλής (Α΄ γκρουπ), Κώστας Φιλιππίδης (Β΄ γκρουπ)
-100μ. με εμπόδια γυναικών: Προκριματικός γύρος/3η σειρά (05:01): Ελισάβετ Πεσιρίδου
-Μήκος ανδρών: Προκριματικός (13:10): Μίλτος Τεντόγλου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Tokyo Aquatics Centre
-50μ. ελεύθερο ανδρών (05:16): Δεύτερος ημιτελικός: Κρίστιαν Γκολομέεβ

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Sagami
-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 7-8 (06:05): Ιωάννης Μιτάκης

ΠΟΛΟ
-Αγώνας A΄ ομίλου (13:50): Νότια Αφρική - Ελλάδα

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ
Tokyo International Forum
-Κατηγορία 96κ./προκριματικός Β΄ γκρουπ (05:50): Θοδωρής Ιακωβίδης

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Super league: 16χρονη Ολλανδέζα έκανε δίωρο ταξίδι για να πάρει φανέλα του ΟΦΗ!

ΝΒΑ: Στους Μιλγουόκι Μπακς ο Ηρακλειώτης Γιώργος Καλαϊτζάκης, No 60 του Draft