Αθλητικά

Ποδόσφαιρο

Α1 ΕΠΣΗ: Ξέφυγε 3 βαθμούς ,ο Ζαρός από τον Αλμυρό

Τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής σαιζόν της Α1 ΕΠΣΗ,ο πρωτοπόρος Ζαρός ξέφυγε τρεις βαθμούς από τον Αλμυρό μετά τη νίκη του επί του Κόροιβου στις Αγίες Παρασκιές. Στην Α2 ,οι Ασίτες εξασφάλισαν και μαθηματικά τον τίτλο. Αναλυτικα τα αποτελέσματα σε όλες τις τοπικές κατηγορίες

 

 

Α1 ΕΠΣΗ (27η)
Δαφνές-Αλμυρός 2-2
Μοίρες-Ρωμανός 1-1
Ηρακλής/Θέρισος-Πατούχας 1-1
Κόροιβος-Ζαρός 0-2
Λίντο-Μινωική 1-3
ΟΦΑ-Αστέρας Μ. 0-0
Δόξα Γ.-ΑΕΚ 1-2
Κεραυνός-ΑΟΤ 1-1

Προηγούνται:
1) Ζαρός    69
2) Αλμυρός    66
3) Μινωική    51
4) Αστέρας Μ.    46
5) ΑΟΤ    25    43
 

Α2 ΕΠΣΗ (27η)
Τύλισος-Ανθεστίων 1-4
Δωριέας-Κόρακας 3-1
Μαραθώνας-Αγ. Βαρβάρα 2-0
Ανάληψη-ΕΓΟΗ 0-2
Γαρίπα-Χερσόνησος 1-3
Ασίτες-Διαγόρας 6-1
Ατρόμητος-Εθνικός 0-3
ΠΑΝΟΜ-Ραύκος 2-0

Προηγούνται:
1) Ασίτες  72
2) ΕΓΟΗ  63 Ανάληψη 60
3) Ανάληψη 60
4) ΠΑΝΟΜ    56

Β1 ΕΠΣΗ (24η)
Δίας-Ηρακλής Ν.3-0
Γούβες-Ν. Ηροδότου 1-1
Ελπίδες-Ποσειδώνας 5-1
ΑΟΚ-Ν. Εργοτέλη 1-1
Πόρος-Δειλινά 0-0
Τριτωνία-Δεμάτι 0-5

Προηγούνται

1) Δεμάτι    55
2) Ελπίδες    52  
3) Ομόνοια     36

Β2 ΕΠΣΗ (24η)
Δαίδαλος-Πυργιώτισσα 4-5
Δαμάστα-Παλιανή 2-2
Μεταξοχώρι-Χαραυγή 5-0
Φαιστός-Γόρτυς 1-2
Αθλόπολις-Γωνιές 4-0
Ροδιά-Πυργού 5-0

Προηγούνται

1) Μεταξοχώρι        60  
2) Φαιστός                   45   
3) Γόρτυς          45    
4) Δαμάστα        40   

 

Γ' ΕΠΣΗ (24η)
Ολυμπιακός Μ.-Μοχός 1-2
Αγ. Δημήτριος-Αναγέννηση Δ.Π.3-4
Ποταμιές-Πήγασος 2-1
Μονοφάτσι-Κορφές 1-0
Βόνη-Ερμής Ηρ. 1-0

Προηγούνται

1. Αναγέννηση    55
2. Μονοφάτσι    48
3. Μοχός    47
4. Βόνη        44 
 

 

Αθλητικά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Στα ημιτελικά των 50μ. ελεύθερο ο Γκολομέεβ

ΓΚΟΛΟΜΕΕΦ

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ με χρόνο 21.66 τερμάτισε πρώτος στη σειρά του και πέρασε στα ημιτελικά των 50μ. ελεύθερο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2020 του Τόκιο.

Εξαιρετικός ο Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο. Μπήκε δυνατά στα προκριματικά των 50μ. ελεύθερο και με χρόνο 21.66 τερμάτισε πρώτος στην προτελευταία προκριματική σειρά.

Φέτος έχει 21.60 ατομικό ρεκόρ ενώ το πανελλήνιο είναι 21.44 και φυσικά ανήκει στον ίδιο.

Ο δεύτερος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2019, έδειξε πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση, πέρασε με τον τρίτο καλύτερο χρόνο πίσω από τον απίθανο Αμερικανό Ντρέσελ (21.32) και τον Γάλλο Μαναντό (21.65).

Ο όγδοος των προκριματικών, ο 38χρονος Καναδός Μπρεντ Χέιντεν, έκανε 21.85, ενώ πιο πίσω έμειναν μεγάλα ονόματα, όπως οι Ρώσοι Κλιμέντ Κολεσνίκοφ και Βλαντ Μορόζοφ, ο Αμερικανός Μάικλ Αντριου και ο Βρετανός Μπεν Πράουντ.

O Κύπριος Νικόλας Αντωνίου κατετάγη 45ος με 23.38. Αποκλείστηκε ο Φινλανδός Αρι-Πέκα Λιουκόνεν, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης τον περασμένο Μάιο στη Βουδαπέστη.

Τα ημιτελικά είναι προγραμματισμένα για το πρωί του Σαββάτου (05.32 και 05.37) ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή στις 04.37 το πρωί!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: «Χρυσός» ο Στέφανος Ντούσκος, πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα! (vid)

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Στην κούρσα μεταλλίων των Laser Radial η Καραχάλιου