Αθλητικά

Ποδόσφαιρο

ΕΠΣΗ

Στον τελικό η Δόξα Γαλιάς , 3-1 τον ΠΟΑ στο Ατσαλένιο!

poa-doxa-galias-111-640x420.jpg

Τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορία της πέτυχε η Δόξα Γαλιάς που επικράτησε με 3-1 του ΠΟΑ στο Ατσαλένιο και προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΗ ,όπου θα αντιμετωπίσει το Ρούβα.Ο ΠΟΑ προηγήθηκε με τον Μπουτσάκη στο 37' αλλά η ομάδα της Γαλιάς έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ των Γιαλιτάκη στο 77',  Παπαδάκη με πέναλτι στο 85' και Ζαφείρη στο 93.Στο 88' οι Μεσαρίτες έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ξημεράκη.
Με 9 παίκτες τελειωσε το ματς ο ΠΟΑ καθως αποβλήθηκαν ο Χατζηανδρέου στο 84΄και ο Πετράκης στο 90'. 
ΠΟΑ: Ματαλλιωτάκης, Ρουμπάκης, Παπαδομιχελάκης, Γιακουμάκης Γ., Πετράκης, Γιακουμάκης Μ., Σαλταπίδας, Μπουτσάκης, Μερτίρι (54′ λτρ Χατζηανδρέου), Βρεττός Ν., Φραγκιαδάκης
ΔΟΞΑ ΓΑΛΙΑΣ: Ζαφείρης Δ., Φράγκος, Ιερονυμάκης, Χαμαλάκης, Αραβιάκης (68′ Ξημεράκης), Χαραλαμπάκης, Γκουτσέλης (46′ Ζαφείρης Αλ.), Σουτζής (75′ Καργιωτάκης Γ.), Γιαλιτάκης, Παπαδάκης, Μαρκάκης

Τέταρτος ο ΑΟΤ

Ο ΑΟΤυμπακιου νίκησε σε αγώνα κατάταξης τον ΠΑΝΟΜ με 2-1 και τερμάτισε στην 4η θέση της Α1 ΕΠΣΗ

Αθλητικά

Euro 2020: Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των ομίλων

euro-2020

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των παιχνιδιών που έχουν γίνει μέχρι τώρα, οι βαθμολογίες των ομίλων, αλλά και το πρόγραμμα της Τετάρτης (16/6).

Στο ντέρμπι του 6ου ομίλου, η Γαλλία επικράτησε στο Μόναχο της Γερμανίας με 1-0, χάρη στο αυτογκόλ του Χούμελς (20’) και έκανε το πρώτο βήμα για την πρωτιά.

Στο άλλο παιχνίδι, η Πορτογαλία μπορεί να δυσκολεύτηκε για 80 λεπτά απέναντι στην Ουγγαρία, αλλά στο τελευταίο 10άλεπτο σκόραρε τρία γκολ με τους Γκερέιρο (84’) και Κριστιάνο Ρονάλντο (87’, 90+2) και έφτασε με επιβλητικό τρόπο στο τρίποντο της νίκης.

Την Τετάρτη (16/6), θα διεξαχθούν τρία παιχνίδια. Συγκεκριμένα, στις 16:00 η Φινλανδία θα παίξει με την Ρωσία, στις 19:00 η Τουρκία με την Ουαλία και στις 22:00 η Ιταλία με την Ελβετία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

1ος όμιλος:

Τουρκία-Ιταλία   0-3
Ουαλία-Ελβετία   1-1

Η βαθμολογία:

Ιταλία      3
Ελβετία   1
Ουαλία   1
Τουρκία 0

2ος όμιλος

Δανία-Φινλανδία   0-1
Βέλγιο-Ρωσία       3-0

Η βαθμολογία:

Βέλγιο       3
Φινλανδία 3
Δανία        0
Ρωσία        0

3ος όμιλος

Αυστρία-Βόρεια Μακεδονία 3-1
Ολλανδία-Ουκρανία           3-2

Η βαθμολογία:

Αυστρία     3
Ολλανδία  3
Ουκρανία   0
Βόρεια Μακεδονία 0

4ος όμιλος

Αγγλία-Κροατία 1-0
Σκωτία-Τσεχία   0-2

Η βαθμολογία:

Τσεχία 3
Αγγλία  3
Σκωτία 0
Κροατία 0

5ος όμιλος

Πολωνία-Σλοβακία 1-2
Ισπανία-Σουηδία   0-0

Η βαθμολογία

Σλοβακία 3
Ισπανία   1
Σουηδία 1
Πολωνία 0

6ος όμιλος

Ουγγαρία-Πορτογαλία 0-3
Γαλλία-Γερμανία         1-0

Η βαθμολογία:

Πορτογαλία 3
Γαλλία         3
Γερμανία    0
Ουγγαρία    0

Το πρόγραμμα της Τετάρτης (16/6)

Φινλανδία-Ρωσία (16:00)
Τουρκία-Ουαλία (19:00)
Ιταλία-Ελβετία (22:00)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

ΟΦΗ :«Έφυγε» ο Μάνος Πασπαράκης

Μπάσκετ: Δυο σημαντικές διοργανώσεις Εθνικών ομάδων στο Ηράκλειο