Βόλει: Ήττα του ΟΦΗ και της Μεσσαράς

clock 06:42 | 10/03/2019

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η ομάδα βόλει του ΟΦΗ στη Ρόδο, στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της β’ φάσης, αλλά ο δρόμος για την άνοδο στην Α1, είναι ακόμη μακρύς και η προσπάθεια συνεχίζεται.
Ο ΟΦΗ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει την πρωτιά στην δεύτερη φάση, από την οποία οι δυο πρώτοι, θα περάσουν στο φαιλ-φορ, για μια θέση στην Α1.
Η β’ φάση έχει ακόμη 4 αγωνιστικές (6 συνολικά), ο ΟΦΗ θα υποδεχθεί στο κλειστό του ΒΑΚ τον βασικό του όπως φαίνεται αντίπαλο-τη Ρόδο- για την άνοδο και θα έχει την ευκαιρία να καλύψει την ήττα, που υπέστη στο σμαραγδένιο νησί.
Ο ΟΦΗ ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και πήρε το πρώτο σετ με 19-25.
Παρ όλα αυτά, στο δεύτερο σετ, έχασε τελείως τη συγκέντρωση του και η Ρόδος το πήρε εύκολα (25-13) για να ισοφαρίσει σε 1-1.
Το τρίτο σετ ήταν ανταγωνιστικό με τους γηπεδούχους να το παίρνουν όμως με 25-21 και να προηγούνται με 2-1.
Στο τέταρτο σετ έγινε μάχη. Ο ΟΦΗ βρέθηκε και 7 πόντους μπροστά (!), αλλά δεν κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στο ται-μπρέικ.
Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν την διαφορά και με τη βοήθεια των φιλάθλων τους, πήραν το σετ, με 26-24.
Ο προπονητής του ΟΦΗ, Δημήτρης Ζλατιλίδης ανέφερε για το παιχνίδι, μιλώντας στην επίσημη σελίδα του Ερασιτέχνη ΟΦΗ, ofierasitechnis.gr «στο δεύτερο και το τρίτο σετ χάσαμε τελείως τη συγκέντρωση μας και θα το συζητήσω με τα παιδιά. Θα ανασυνταχθούμε, έχουμε αρκετά παιχνίδια ακόμα και θα προσπαθήσουμε στα επόμενα, να μαζέψουμε τους πόντους που χρειαζόμαστε».
Να σημειωθεί ότι και σε αυτό το παιχνίδι φίλοι του ΟΦΗ από το «ΟΦΗ Ρόδος Club» βρέθηκαν στο γήπεδο και συμπαραστάθηκαν στην ομάδα βόλει.
Tα σετ: 19-25 (25’), 25-13 (21’), 25-21 (27’), 26-24 (32’).
Τους πόντους του ΟΦΗ πέτυχαν οι: Kομητούδης 6, Κολτσιάκης 3, Μπάσης 12, Αντιφάκος 7, Τζελάτι 16, Εφραιμίδης 17, ενώ συμμετείχαν και οι Μονιάκης, Τεφτσής, Σκαρλατίδης, Κρασαββίδης, Καρατζάς, Δημητριάδης.

Ηττα της Μεσσαράς

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από την έδρα της Μεσσαρά με 3-0 σετ και πανηγύρισε την 18η νίκη του στο πρωτάθλημα της Pre League.

Ο Δικέφαλος του Βορρά έφθασε τους 52 βαθμούς και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου. Η Μεσσαρά που πάλεψε το παιχνίδι, έμεινε στην 11η θέση με 12 βαθμούς.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 22-25, 14-25)

ΓΑΣ ΜΕΣΣΑΡΑΣ (Ιωάννου): Μιχαήλ, Αποστολάκη, Καρουζάκη, Τσελάνη, Κλεισιάρη, Μπριλάκη Κ. / Κωνσταντακάκη (λ).
ΠΑΟΚ (Σολκίδης): Κλέπκου, Κυριακίδου, Χαντάβα, Κωνσταντινίδου, Πλουμή, Κιόση / Κελεσίδου (λ), Αλτίνη, Κυπαρίσση.