Β Εθνική: Προβάδισμα για τη δεύτερη θέση ο Πλατανιάς

clock 17:51 | 17/04/2019

Στα... πόδια του κρατάει ο Πλατανιάς την προνομιούχο δεύτερη θέση της B Εθνικής, η οποία οδηγεί σε μπαράζ ανόδου με τον 13ο της Super League.
Η κρητική ομάδα νίκησε 4-3 την Παναχαϊκή στα Περιβόλια, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 28ης αγωνιστικής, και αύξησε προσωρινά στους τέσσερις βαθμούς το προβάδισμά της έναντι του τρίτου Απόλλωνα Λάρισας.
Οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ του Νίλι (2΄, 8΄), ενώ η Παναχαϊκή μείωσε με τον Μωραΐτη στο 45ο λεπτό. Στο β΄ μέρος ο Πλατανιάς βρήκε ακόμη δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα με τους Λουκίνα (50΄) και Μιγκέλ Μπιανκόνι (66΄), ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το τελικό 4-3 με τα πέναλτι του Ελευθεριάδη στο 78΄ και στις καθυστερήσεις (90+2΄).