Β Εθνική: Νίκη Ηροδότου ,ήττα του Εργοτέλη στα Κρητικά ντέρμπι.Η Βαθμολογία

clock 17:16 | 10/03/2019

O Πλατανιάς και ο Ηρόδοτος ήταν οι νικητές στα σημερινά Κρητικά ντέρμπι της Β Εθνικήςωπου έγιναν σε Περιβόλια και Νέα Αλικαρνασσό.
Ο Εργοτέλης σκόνταψε στα Περιβόλια κόντρα στον Πλατανιά όπου μ ένα γκολ που σημείωσε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Λούκινα ηττήθηκε με σκορ 1-0. Παρά την πολύ καλή παρουσία που είχε ο Εργοτέλης στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει κάτι θετικό από την Χανιώτικη ομάδα.
ΣΚΟΡΕΡ: 45′ Λουκίνας σουτ
Πλατανιάς (Τάτσης): Βασιλειάδης, Ουές, Ποζατζίδης, Τσιαμούρης, Λάζιτς (68′ Γκατσολάρι), Μάγιτς, Καραγκούνης, Μποσέτι, Λούκινας, Πεντρόμο, Παπανικολάου
Εργοτέλης (Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπαχανάκ (80′ Καπνίδης), Μπουρσέλης, Οικονόμου (60′ Γροντής), Μπάτζιος, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Μπουτσάκης, Ροβίθης (46′ Μανουσάκης), Έφορντ

Ο Ηρόδοτος νίκησε στην Αλικαρνασσό 2-1 τον ΑΟΧ\Κισσαμικός .Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, το γύρισε στα τελευταία λεπτά και νίκησε τον  ΑΟΧ/Κισσαμικού. Μάλιστα, ο Ηρόδοτος είχε για περισσότερο από τρεις μήνες να πανηγυρίσει νικηφόρο αποτέλεσμα, καθώς η προηγούμενη νίκη ήταν στις αρχές του περασμένου Δεκέμβρη με 1-0 επί του Εργοτέλη.
ΣΚΟΡΕΡ: 77′ Ζαμπορόφσκι σουτ, 87′ Πίντο σουτ – 15′ Αρναρέλλης σουτ
71′ Δοκάρι (οριζόντιο) για τον ΑΟΧ Κισσαμικό από σουτ του Τεγούση
Ηρόδοτος (Λυρώνης): Τσιλιγγίρης, Γραικός, Τουγλής, Γιαλούσης, Ανδρέου, Μουκίδης, Αργκιλέσι (46′ Ζαμπορόφσκι), Γκούφας (66′ Πίντο), Ηλιάδης, Μπαρέττας, Κονέ
ΑΟΧ Κισσαμικός (Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Κάσσος, Τόλι, Φαζός, Σισέ, Παπαχρήστος (74′ Αρναούτογλου), Σελινιωτάκης, Βρεττός, Καραγιάννης (64′ Τεγούσης), Αρναρέλλης (46′ Χαλκιαδάκης), Αποστολόπουλος.

Τα αποτελέσματα:
ΑΕ Καραϊσκάκης-Παναχαϊκή ……….0-1
88’ Πολίμος
Σπάρτη-Ηρακλής ……………………..0-1
74' Oρφανίδης
Βόλος-Τρίκαλα ………………………..1-1
68' πεν. Πίτου Γκαρσία - 18' Τσιμίκας
Αήττητος Σπάτων-Απόλλων Λάρισας .2-2
15' Ζαφειράκης, 56' Ρούνεϊ - 8' Χατζής, 73' πεν. Μπραμπίγια
Πλατανίας -Εργοτέλης…………………1-0
45'+1 Λουκίνας
Ηρόδοτος-ΑΟΧ-Κισσαμικός …………2-1
78' Ζαμπορόφσκι, 86' Πίντο - 15' Αρναρέλλης