Στο Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι απόψε ο Ολυμπιακός

clock 07:35 | 07/02/2019

Ο Ολυμπιακού αντιμετωπίζει στις 9:05 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ και θέλει νίκη για να έχει ένα καλό πλασσάρισμα στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας.
Την ίδια ώρα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλο θέλει μόνο νίκη για να παραμείνει στο κόλπο της πρόκρισης στα πλέι οφ.
Ο Ολυμπιακός, μετά τις δύο σερί ήττες από Φενέρμπαχτσε και Μπαρτσελόνα σε Τουρκία και Ελλάδα αντίστοιχα έχει παραμείνει σε ρεκόρ 12-9 και βρίσκεται μόλις μία ήττα πίσω από την Αναντολού Εφές και την τέταρτη θέση. Θέλει, λοιπόν, να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα για να παραμείνει στο κατόπι της, δύο εβδομάδες πριν το μεταξύ τους παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη.
Οι Πειραιώτες έφτασαν στο Τελ Αβίβ με τους Κώστα Παπανικολάου και Νίκολα Μιλουτίνοφ διαθέσιμους, όμως αμφότεροι έχουν χάσει προπονήσεις και η συμμετοχή τους θα κρίνεται εντός αγώνα λεπτό με το λεπτό.
Από την πλευρά της η Μακάμπι με ρεκόρ 9-12, με τη βοήθεια του κόσμου της που θα γεμίσει κάθε γωνιά της «MENORA MIVTACHIM ARENA» ή αλλιώς «Γιαντ Ελιάου», θα επιχειρήσει να αφήσει πίσω της την προ εβδομάδας συντριβή από τη Μπασκόνια στη Βιτόρια, αλλά και κάποια άσχημα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Ο κόουτς Σφαιρόπουλος δεν θα έχει στη διάθεσή του τον τραυματία Ντιάντρε Κέιν.
Διαιτητές της σημερινής αναμέτρησης, είναι οι Ντάνι Ιερεθουέλο (Ισπανία), Καρμέλο Πατέρνικο (Ιταλία) και Μίλαν Νέντοβιτς (Σλοβενία).