Σίτι - Τότεναμ 4-3: Ο Γιορέντε ξέρανε τους "πολίτες"(video)

clock 00:05 | 18/04/2019

Σε ένα τρελό, παλαβό, εξωφρενικό, ανεπανάληπτο, συγκλονιστικό, εξωπραγματικό ματς η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε μία ανάσα από την ασύλληπτη ανατροπή (4-3), αλλά η πρόκριση πήγε μέσω… VAR στα χέρια της Τότεναμ, με τον πιο ακραίο τρόπο!

Ποτέ άλλοτε στην διοργάνωση δεν είχαν μπει 5 γκολ στα 22 πρώτα λεπτά. Ποτέ άλλοτε ένας προημιτελικός δεν είχε τόσες εναλλαγές στο σκορ, ποτέ άλλοτε η πρόκριση δεν άλλαξε τόσες φορές χέρια. Ποτέ άλλοτε μία πρόκριση δεν κρίθηκε από μία υπόδειξη του VAR που άλλαξε ολοκληρωτικά τα συναισθήματα στις καθυστερήσεις. Από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό ένα ματς στην κόψη του ξυραφιού. Ένα ματς έπος, που δεν ήθελες να τελειώσει.
Η ουσία είναι ότι η Μάντσεστερ Σίτι έχασε το όνειρο του quadruple, η πορεία της στο Champions League τελείωσε εδώ. Η Τότεναμ με γκολ του Γιορέντε με τον… μηρό γνώρισε την πιο γλυκιά ήττα της ιστορίας της (4-3) και περιμένει στα ημιτελικά τον Άγιαξ.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν μπροστά στο σκορ με 4-3 και ήθελε άλλο ένα για να πάρει την πρόκριση στους «4». Το πέτυχε ο Στέρλινγκ στο 94΄ μετά από προσπάθεια του Αγουέρο.
Αλλά ο Τούρκος διαιτητής δεν το μέτρησε. Αφού συμβουλεύτηκε το VAR «ανακάλυψε» ότι ο Αγουέρο ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Λαπόρτ, Μεντί (84' Σανέ), Γκιουντογάν, Μπερνάρντο Σίβλα, Νταβίδ Σίλβα (63' Φερναντίνιο), Ντε Μπράινε, Αγκουέρο, Στέρλινγκ.
ΤΟΤΕΝΑΜ (Μαουρίσιο Ποτσετίνο): Λορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ρόουζ (90+1' Ντάβινσον Σάντσες), Γουανιάμα, Σισοκό (41' λ.τρ Γιορέντε), Ντέλε Άλι, Έρικσεν, Λούκας Μόουρα (82' Ντέιβις), Σον.
ΓΚΟΛ: 4', 21' Στέρλινγκ, 11' Μπερνάρντο Σίλβα, 59' Αγκουέρο / 7', 9' Σον, 73' Γιορέντε
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσιουνέιτ Τσακίρ (Τουρκία)