Ρέθυμνο: Triple double από τον Χίκι για πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια στην Α1

clock 18:29 | 10/04/2019

Με μία μαγική εμφάνιση, μπροστά στο κοινό του Ρεθύμνου, ο Άντονι Χίκι έκανε... κάτι που είχε να συμβεί 18 χρόνια στο ελληνικό πρωτάθλημα! Ο Αμερικανός γκαρντ της ομάδας του Ρεθύμνου, με ύψος 1.80, σημείωσε triple double, σε ένα one man show, με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 16 ασίστ! Ο τελευταίος που το είχε πετύχει ήταν ο Αμερικανός φόργουορντ, Τόρεϊ Μπραγκς, στον αγώνα του Άρη με το Μαρούσι, στις 10 Νοεμβρίου 2001 (24 ποντοι, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ).

Ο Χίκι οδήγησε το Ρέθυμνο σε νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου, 93-67, για την 23η αγωνιστική, με τους Κρήτες να τα δίνουν πλέον όλα στην προσπάθεια για παραμονή, στις 3 εναπομείνασες αγωνιστικές, μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου. Ο Χίκι... έγραψε ιστορία στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης! Ο 26χρονος Αμερικανός είχε 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 12 ασίστ σε 18 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο μέρος, ήταν εξαιρετικός και στο τρίτο δεκάλεπτο και πέτυχε αυτό το σπουδαίο κατόρθωμα στο 24ο λεπτό!

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 59-34, 78-48, 93-67
ΡΕΘΥΜΝΟ  (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 13 (2), Μπαρτ 19 (4/6 τρίποντα), Κλάντον, Χίκι 14 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντάνιελς 16 (2), Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 9 (1), Καλογιαννίδης, Γλυιαδάκης 5, Ραζής 2, Μπάντερ 11 (3), Τζόουνς 4
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Κουφός): Μαυροειδής 14 (11 ριμπάουντ), Τσούπκοβιτς 4, Μπράουνινγκ 7 (2/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντεμπς 10 (5/13 σουτ), Λίγκινς 4, Μπιλλής 3 (1), Γεωργαλής, Παπαδάκης, Δημάκος 7 (1), Πίνκστον 5 (2/9 σουτ, 9 ριμπάουντ), Λι 13