Ρεάλ - Παναθηναϊκός 75-72: Αυτοκτόνησε...

clock 00:12 | 18/04/2019

Απίστευτο ματς στην Ισπανία! Σε ένα παιχνίδι με τρομερή εξέλιξη και δραματικό φινάλε, η Ρεάλ Μαδρίτης... επιβίωσε και έφτασε στη νίκη (75-72), κάνοντας το 1-0 στη σειρά των πλέι-οφ.
Ο Παναθηναικός  πάλεψε στα ίσια, προηγήθηκε με έξι πόντους στο 35ο λεπτό και έδειξε συνολικά εξαιρετικό πρόσωπο, όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι, βρήκαν τους πόντους που έψαχναν από τις βολές και προστάτεψαν την έδρα τους, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα πλέι-οφ.
Ο Παναθηναϊκός, με μια επική επιστροφή στο 4ο δεκάλεπτο έφτασε κοντά στο «break» απέναντι στη Ρεάλ, όμως στο τελευταίο 4λεπτο υπέστη «μπλακ-άουτ», δέχθηκε σερί 9-0 και τελικά ηττήθηκε
Οι «πράσινοι» πάντως έδειξαν πως μπορούν και πως έχουν όλτα τα φόντα να παλέψουν στα ίσια για την πρόκριση. Την Παρασκευή (19/4, 22:15) το Game 2.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές), Ράντολφ 3 (1/5 σουτ), Φερνάντεθ 7 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Καμπάτσο 8 (1/7 σουτ, 6/6 βολές), Ρέγες, Αγιόν 2, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο), Ντεκ 2, Πρέπελιτς 7 (1), Τόμπκινς 5 (2/7 σουτ), Τέιλορ 13 (3)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Λάνγκφορντ 9 (4/10 δίποντα), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 8 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιστ 2, Βουγιούκας 10 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 7 (1), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 17 (3/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο