Προβάδισμα πρόκρισης για την ΑΕΚ

clock 21:57 | 07/02/2019

Προβάδισμα πρόκρισης στους ημιτελικούς του κυπέλλου Ελλάδας απέκτησε η ΑΕΚ, επικρατώντας 1-0 του Ατρόμητου στο Περιστέρι με πέναλτι του Πόνσε στο 86΄. Το ματς διεκόπη για περίπου 20 λεπτά στο β΄ ημίχρονο λόγω βλάβης στον φωτισμό του σταδίου. Αποβλήθηκε στο 89΄ ο σκόρερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ στις 26 ή 27 Φεβρουαρίου.
Ο Μανόλο Χιμένεθ στο τρίτο ντεμπούτο του στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο εμπιστεύτηκε το αγαπημένο του 4-2-3-1, επαναφέροντας τον Σιμόες στο αρχικό σχήμα και με το περιβραχιόνιο του αρχηγού, παρότι προερχόταν από αγωνιστική απραξία 2,5 μηνών.
Γρήγορα, όμως, η ΑΕΚ επέστρεψε στο 3-5-2 λόγω του τραυματισμού του Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι. Ο Μπακάκης έγινε ο τρίτος της άμυνας μαζί με τους Τσόσιτς, Οικονόμου και οι Γκάλο, Χουλτ μετατράπηκαν σε φούλμπακ.
 Σε κλίμα γενικότερου... δισταγμού, η μοναδική αξιόλογη φάση του α΄ ημιχρόνου ήταν το σουτ-άουτ του Μπογέ μετά από έξοχο συνδυασμό των Λιβάγια, Χουλτ το 32΄. Ο Ατρόμητος διαμαρτύρεται, δικαίως, για το χέρι του Χουλτ στην περιοχή της ΑΕΚ το οποίο δεν καταλόγισε ως παράβαση ο Σιδηρόπουλος στο 28΄.
Η ενδεκάδα ανάγκης της ΑΕΚ με τραυματίας του Μπακασέτα, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλο, η τιμωρία του Μάνταλου λίγες ώρες πριν από τον αγώνα και ο τραυματισμός του Τσιγκρίνσκι αποσυντόνισαν τους φιλοξενούμενους. Αλλά και ο Ατρόμητος είχε τα δικά του θέματα ομοιογένειας, λόγω του rotation που εφάρμοσε ο Κάναντι, αφήνοντας εκτός τρία βασικά «γρανάζια» στη λειτουργία της ομάδας: Κουλούρη, Μάντσον, Ενσικουλού.
Στο 54΄ το ματς διεκόπη για περίπου 20 λεπτά λόγω βλάβης στην ηλεκτροδότηση του γηπέδου και με την επανέναρξη ο Κάναντι έριξε στο ματς δύο από τους βασικούς που είχε αφήσει στον πάγκο, τον Κουλούρη και τον Ενσικουλού.
Στο 82΄ έγινε η φάση που άλλαξε τον ρου του παιχνιδιού. Ο Καρασαλίδης ανέτρεψε τον Χρήστο Αλμπάνη εκατοστά έξω από την περιοχή, αλλά ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο Αλμπάνης ίσως είναι ο πρώτος στα παγκόσμια χρονικά που κερδίζει πέναλτι χωρίς να έλθει σε επαφή με τη μπάλα (μόλις είχε μπει ως αλλαγή), όμως η απόφαση ήταν λανθασμένη και προκάλεσε πολύ μεγάλη ένταση.
Ο Πόνσε ευστόχησε από τη βούλα και άνοιξε το σκορ στο 86΄, αλλά τρία λεπτά μετά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Με τις νέες καθυστερήσεις που προστέθηκαν στη φάση του πέναλτι, απέμεναν ακόμα 25-30 λεπτά στα οποία ο Ατρόμητος θα είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα.
Δεν κατάφερε όμως να απειλήσει, καθώς η ΑΕΚ «οχυρώθηκε» μπροστά από την περιοχή του Μπάρκα και δεν επέτρεψε να δημιουργηθεί ούτε μία επικίνδυνη φάση. Ετσι, ο Χιμένεθ αναδείχθηκε νικητής στο τρίτο ντεμπούτο του στην Ενωση, όπως είχε κάνει και στα δύο προηγούμενα, το 2010 με τον Αρη και το 2017 με τον Αστέρα Τρίπολης.
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Κίτρινες: Μπουσούλατζιτς, Καρασαλίδης - Πόνσε, Μπακάκης
Κόκκινη: Πόνσε (89΄-δεύτερη κίτρινη)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Μπρούνο, Κορτ (90΄ Μάντσον), Μπουσουλάτζιτς, Μανούσος (78΄ Ενσικουλού), Ουάρντα, Κωτσόπουλος (79΄ Κουλούρης).
AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι (9΄ λ.τρ. Τσόσιτς), Χουλτ, Αλέφ, Σιμόες, Λιβάγια (90+25΄ Κλωναρίδης), Γκάλο, Μπογέ (81΄ Αλμπάνης), Πόνσε.