Πρώτη ήττα του ΟΦΗ στο Ηράκλειο, 2-1 από την Παναχαϊκή

clock 17:03 | 09/12/2017

Η Παναχαϊκή έσπασε το αήττητο του ΟΦΗ στο φετινό πρωτάθλημα κερδίζοντας στο Ηράκλειο το Κρητικό συγκρότημα, με 2-1, στο εναρκτήριο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής στην Football League.
Με την ήττα αυτή ο ΟΦΗ έχασε πολύτιμη έδαφος αλλά και την δεύτερη θέση στη βαθμολογια.
Στο πρώτο δυνατό παιχνίδι του πρωταθλήματος ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και παρά τη θερμή συμπαράσταση 4.000 φιλάθλων έχασε δίκαια από την παθιασμένη Παναχαϊκή. Η κακή εμφάνιση της Κρητικής ομάδας πρέπει να αποτελέσει μάθημα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και να μην επαναληφθεί γιατί ο στόχος της ανόδου θα γίνει εξαιρετικά δύσκολος.
Σίγουρα το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη και στον ΟΦΗ θα πρέπει να διαχειριστούν σε όλα τα επίπεδα με ψυχραιμία  την ήττα από την Παναχαϊκη.
Η Παναχαική αιφνιδίασε τον ΟΦΗ καθώς προηγήθηκε στο 3’ με εύστοχο πέναλτι του Φωτάκη. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση αλλά οι  Πατρινοί όζι μόνο κράτησαν το 1-0 αλλά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Μακρυδημήτρη. Στο 53’ ο Κουσκουνάς μείωσε αλλά το σκορ δεν άλλαξε παρά την πίεση των γηπεδούχων που μπορούσαν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις, αλλά ο Χαντί σημάδεψε το δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Διαιτητής: Ζαραβίνος (Αθηνών), Βοηθοί: Κρετσίμος (Δυτική Αττική), Δουλγεράκης (Αν. Αττική), 4ος: Γιαννουλάκης (Χανίων).
ΟΦΗ: Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς, Χαντί, Πουρτουλίδης (46' Λεάλ), Ογκμποε (61' Κουτσιανικούλης), Κοιλιάρας (36' Κομεσίδης), Ζιαμπάρης, Μπολάκης, Ποτουρίδης.
Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Λεάλ, Μάνος, Παπατόλιος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Κουτσιανικούλης.
Παναχαική: Βρονταράς, Πολίμος, Γκίνο, Σωτηράκος, Στεργίδης, Φωτάκης, Αποστολόπουλος, Μουστακόπουλος (61' Μπουτζίκος), Μακρυδημήτρης,Μωραίτης, Φουρλάνος.
Στον πάγκο οι: Xαλκιάς, Αργυρόπουλος, Ελευθεριάδης, Σπανός, Πολυχρόνης, Αντωνακόπουλος, Μπουτζίκος.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
3' Η Παναχαική κερδίζει πέναλτι στην πρώτη φάση του αγώνα. Ο Μωραίτης ανατρέπεται απο τον Στρέζο και ο διαιτητής δίνει πέναλτι. Διαμαρτυρίες απο τους παίκτες του ΟΦΗ στο διαιτητή, καθώς η μπάλα είχε φύγει. Το πέναλτι εκτελεί ο Φωτάκης και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (0-1).
12' Τέσσερις (!) παίκτες του ΟΦΗ πέφτουν στην περιοχή, απο τραβήγματα αντιπάλων στο φάουλ του Ορτέγκα, παίζετε λέει ο Ζαραβίνος.
14' Κίτρινη κάρτα στον Πολίμο.
17' Δοκιμάζει το πόδι του απο μακριά ο Φωτάκης, η μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.
23' Τρίλεπτη διακοπή στο παιχνίδι για ένα χτύπημα πάνω στη φάση με ανάποδο ψαλίδι του Ζιαμπάρη στον Σωτηράκο. Στον παίκτη της Παναχαικής παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, απο το φάουλ που του έκανε άθελα του ο αμυντικός του ΟΦΗ (τον βρήκε με ανάποδο ψαλίδι στο πρόσωπο).
30' Σέντρα του Χαντί κεφαλιά του Ορτέγκα, στα χέρια του Βρονταρά.
33' Κίτρινη κάρτα στον Στεργίδη για θέατρο.
36' Ατυχος ο Γιάννης Κοιλιάρας. Αναγκαστική αλλαγή καθώς ένοιωσε ενόχληση στο δικέφαλο. Τη θέση του μπήκε ο Κομεσίδης.Ο Ποτουρίδης έγινε αριστερό μπακ και ο Κομεσίδης πήγε στόπερ.
44' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Παράλληλη σέντρα του Κουσκουνά, ο Μακρυδημήτρης στην προσπάθεια του να διώξει λίγο έλειψε να βάλει αυτογκόλ, αλλά μπλόκαρε ο Βρονταράς.
+45 Ο Χαντί σε θέση βολής μέσα απο την περιοχή, σουτάρει η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια.
+45 Νέες διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ. Σέντρα του Πουτουρίδη, η μπάλα  φαίνεται να χτυπά στο χέρι του Μακρυδημήτρη, όχι λέει ο διαιτητής παρά τις διαμαρτυρίες των παικρών του ΟΦΗ.
+45 Ο Χαντί μέσα στην περιοχή ανατρέπεται απο τον Φωτάκη, ο διαιτητής και πάλι λέει ότι μέσα σε πολλές διαμαρτυρίες. Οι αποφάσεις του διαιτητή, έχουν ξεσηκώσει τον κόσμο στο Γεντί Κουλέ.
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-1
Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Πουρτουλίδης, μέσα ο Λεάλ. Δυνατό το χειροκρότημα απο τους φιλάθλους του ΟΦΗ, στον Ουρουγουανό μέσο.
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
50' Το 0-2 για την Παναχαική. Ο Φωτάκης σουτάρει απο δεξιά ο Μακρυδημήτρης με κοντινή προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Και πάλι η Παναχαική χτυπάει στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
Ψυχρολουσία για τον ΟΦΗ. "Πάγωσαν" οι εξέδρες του Γεντί Κουλέ.
51' Απειλεί με το Λεάλ ο ΟΦΗ. Σουτ του Ουρουγουανού, ο Βρονταράς διώχνει στη γωνία του σε κόρνερ.
52' Απειλεί ξανά ο ΟΦΗ. Ο Μακρυδημήτρης διώχνει την τελευταία στιγνή προ του Κουσκουνά, που ήταν μόνος.
53' Μειώνει σε 1-2 ο ΟΦΗ. Ωραίος συνδιασμός του Ορτέγκα και του Χαντί, σέντρα του τελευταίου για το κεφάλι του Κουσκουνά, ο οποίος στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα!!!
54' Κίτρινη κάρτα στον Μωραίτη.
57' Η Παναχαική απειλεί με τον Αποστολόπουλο να σουτάρει και το Στρέζο να διώχνει σε κόρνερ.
61' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Ογκμποε, μέσα ο Κουτσιανικούλης. Ολα για όλα τα παίζει πλέον ο ΟΦΗ!
63' Κίτρινη κάρτα στον Αποστολόπουλο.
70' Κίτρινη κάρτα στον Φωτάκη.
Πιέζει για την ισοφάριση ο ΟΦΗ!
77' Κίτρινη κάρτα στον Μπουτζίκο.