Πρόκριση στην παράταση για τον ΠΑΟΚ, 4-2 τον Πανιώνιο

clock 22:10 | 27/02/2019

Ο ΠΑΟΚ με μεγάλη αντροπή στα τελευταία λεπτά της παράτασης νίκησε με 4-2 τον Πανιώνιο στην Τούμπα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.
Ο Πανιώνιος έφτασε μια ανάσα από την πρόκριση στην Τούμπα, αλλά αποκλείστηκε με πέναλτι του Βιεϊρίνια στο 119’ για χέρι του Μανθάτη,  σε σουτ του Μίσιτς, μια απόφαση που προκάλεσε έντονες αντιδράσεις των παικτών του Πανιωνίου και του Άκη Μάντζιου. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες του Πανιωνίου αρνήθηκαν να κάνουν σέντρα και ο διαιτητής Σκουλάς σφύριξε τη λήξη πριν ολοκληρωθούν οι καθυστερήσεις.
Το ματς ήταν συγκλονιστικό, με πάθος, δύναμη, ψυχή και πολλές φάσεις. Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Μπίσεσβαρ στο 32’ με ένα πολύ εύκολο γκολ, αλλά μέσα σε ένα λεπτό, ο Πανιώνιος, απάντησε με τον Ντουρμισάι και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ενώ υπήρχε μεγάλη ένταση καθώς ο ΠΑΟΚ ζήτησε ένα πέναλτι για ανατροπή του Κρέσπο από τον Σταυρόπουλο.
Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ έχασε σωρεία ευκαιριών, ο Πανιώνιος κλείστηκε στην άμυνα του γυρίζοντας το σύστημα σε 5-4-1 και στο 82’ ο Σφιντέρσκι έκανε το 2-1 και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί όμως ο Καμαρά βρήκε τη δύναμη να σκοράρει στο 93’ και να σιωπήσει την Τούμπα. Ωστόσο στο 114΄με κόντρες ο Άκπομ διαμόρφωσε το 3-2 και στην εκπνοή το πέναλτι του Βιεϊρίνια έκρινε την πρόκριση.