Πόλο: Η Εθνική Ελλάδος συνέτριψε τη Γερμανία και προκρίθηκε στους 8 του πανευρωπαϊκού

clock 20:35 | 22/07/2018

Στα πλαίσια του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρησης, που διεξάγεται στη Βαρκελώνη, η Εθνική μας ομάδα των ανδρών συνέτριψε την αντίστοιχη της Γερμανίας με σκορ και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση (στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης).

Το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν 13 - 5. Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας, η οικοδέσποινα Ισπανία

Πιο αναλυτικά:

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάρα τον αρχικό αιφνιδιασμό στα πρώτα λεπτά δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα σε μια ομάδα που είναι ένα επίπεδο κάτω από εκείνη. Πλέον η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Ισπανία (24/7, 19:30) με φόντο την πρόκριση στα ημιτελικά και τα μετάλλια.

Η Εθνική μας ομάδα πέραν όλων των άλλων θα έχει να αντιμετωπίσει και την κούραση αφού οι Ισπανοί προκρίθηκαν ως πρώτοι απευθείας στην οκτάδα. Όσον αφορά το παιχνίδι κόντρα στη Γερμανία, η Εθνική μας έδειξε την απαιτούμενη σοβαρότητα, ενώ στα θετικά είναι το γεγονός ότι είχε 9 διαφορετικούς σκόρερ.

Οι Γερμανοί αιφνιδίασαν την Εθνική μας στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σταμ και ένα γκολ του Ρεάλ από τα πέντε μέτρα η ομάδα του Σταμ προηγήθηκε με 2-0 μόλος 1,5 λεπτό πριν την έναρξη του αγώνα.

Η Εθνική μας όμως αντέδρασε και με γκολ του νέου αίματος (Αργυρόπουλος, Σκουμπάκης) κατάφερε να ισοφαρίσει σχεδόν αμέσως. Ο Μουρίκης ωραίο γυριστό από τη θέση του φουνταριστού έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην Εθνική μας ομάδα που δεν έχασε έκτοτε το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα.

Με γκολ των Κολόμβου και Βλαχόπουλου στην κόντρα η Εθνική μας προηγήθηκε με 5-2 με τον Σταμ να μειώνει σε 5-3 που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε την ευκαιρία να πάρει ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα αλλά το πέναλτι του Γούνα τράνταξε το δοκάρι του Σένκελ.

Με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να αυξάνει κατακόρυφα την απόδοσή του στην άμυνα η Γερμανία έμεινε στο μηδέν στο δεύτερο οκτάλεπτο. Κάπως έτσι τα πράγματα για την Εθνική μας απλοποιήθηκαν και με γκολ των Γενηδουνιά (2) και Καπότση η «γαλανόλευκη» έφτασε στο 8-3 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου βάζοντας θεμέλια νίκης.
Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο υπόλοιπο μέρος με την Εθνική μας να κατακτά τη νίκη. Δύο γκολ για την Εθνική μας σημείωσαν Γενηδουνιάς, Αργυρόπουλος και Σκουμπάκης.