Πέρασε από την Τρίπολη ο Ολυμπιακός

clock 21:51 | 27/01/2019

Ουσιαστικός και ρεαλιστικός ο Ολυμπιακός, ξεπέρασε με νίκη (2-0) τον «σκόπελο» της Τρίπολης απέναντι στο γηπεδούχο Αστέρα, χάρις στα γκολ των Φορτούνη (28΄) και Χριστοδουλόπουλου (50΄) και συνεχίζει στο κατόπι του ΠΑΟΚ, καθώς μείωσε εκ νέου τη διαφορά από τον πρωτοπόρο «Δικέφαλο» στους 8 βαθμούς. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με το γνώριμο εφετινό τρόπο παιχνιδιού τους, δηλαδή με πίεση, τρέξιμο και ταχύτητα στην κυκλοφορία τους, φτάνοντας στην πρώτη ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό,  όταν ο Ποντένσε σούταρε από το ύψος της περιοχής, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε και στη συνέχεια νέο σουτ του Καμαρά βρήκε σε συμπαίκτη του και κατέληξε άουτ. Στο 8΄ ένα φάουλ του Χριστοδουλόπουλου πέρασε λίγο άουτ.
Παρά την κατοχή του Ολυμπιακού, πάντως, ήταν οι Αρκάδες που «άγγιξαν» πρώτοι το γκολ: στο 24΄ ο Τσιλιανίδης γύρισε την μπάλα από δεξιά, ο Φερνάντεθ πλάσαρε με το δεξί στην κίνηση και βρήκε το δεξί δοκάρι του Σα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, ο Φορτούνης δεν λάθεψε στο τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, ύστερα από την έξοχη πάσα του Χριστοδουλόπουλου και με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.
Μετά το 0-1 οι φιλοξενούμενοι «κατέβασαν ταχύτητα», δίνοντας ευκαιρία στον Αστέρα να κερδίσει κάποια μέτρα στο γήπεδο αλλά χωρίς να γίνει απειλητικός ως το τέλος του ημιχρόνου. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου ο Ολυμπιακός αγκάλιασε τη νίκη στο «Θ. Κολοκοτρώνης», με τον Φορτούνη να είναι δημιουργός αυτή τη φορά και τον Χριστοδουλόπουλο εκτελεστή με προβολή, για το 0-2.
Στη συνέχεια το παιχνίδι «άνοιξε», με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν χώρους και να απειλούν με τον Χριστοδουλόπουλο στο 68΄ (σουτ μόλις άουτ) και τον Ποντένσε εις διπλούν (71΄, 72΄), με τον Πορτογάλο βιρτουόζο άσο να νικιέται και στις δύο περιπτώσεις από τον Παπαδόπουλο, έχοντας κάνει στην πρώτη περίπτωση μια φανταστική ενέργεια (πέρασε τέσσερις παίκτες!).
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πασαλίδης, Τσιλιανίδης - Φορτούνης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Άνχελ, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος (76΄ Ρόλε), Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Βαλιέντε, Φερνάντεθ (77΄ Βλάχος), Τσιλιανίδης, Κώτσιρας, Δουβίκας (56΄ Μανιάς).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς (78΄ Μεριά), Κούτρης, Καμαρά, Γκιγιέρμε, Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης (85΄ Νάτχο), Ποντένσε, Χασάν (63΄ Γκερέρο).