Πέρασε από το Αγρίνιο ο Παναθηναϊκός

clock 21:26 | 30/01/2019

Επιστροφή στις νίκες ύστερα από τρεις αγωνιστικές για τον Παναθηναϊκό. Με ακόμη ένα «χρυσό» γκολ του Μπουζούκη την εφετινή περίοδο, στο 32ο λεπτό, οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν με 1-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο και μείωσαν στους 2 βαθμούς τη διαφορά από τον τέταρτο Ατρόμητο, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν έβδομοι.
Οι «πράσινοι» είχαν από την αρχή του παιχνιδιού την κατοχή, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι φρόντιζαν πρώτα απ΄ όλα για τη σωστή ανασταλτική λειτουργία τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα μια ανούσια υπεροχή των φιλοξενούμενων, που όμως κατάφεραν να προηγηθούν στο 32ο λεπτό. Στο σημείο εκείνο ο Χατζηγιοβάνης βρήκε τον Μακέντα, εκείνος μπήκε στην περιοχή από αριστερά και γύρισε στον επερχόμενο Μπουζούκη, που από κοντά άνοιξε το σκορ με το τέταρτο φετινό γκολ του.
Στο 59΄ η αριθμητική ισορροπία διασαλεύτηκε, καθώς ο Κάτσε αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για φάουλ στον Μάζουρεκ. Οι παίκτες του Δώνη, όπως ήταν φυσικό, οπισθοχώρησαν και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ασκήσουν πίεση και να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για την ισοφάριση, αλλά χωρίς επιτυχία.
Προϊόντος του χρόνου ο αγώνας άρχισε να παίζεται στο μισό γήπεδο, αλλά από τον Παναιτωλικό έλειπε το καθαρό μυαλό. Στο 78΄ ο Γκούγκα σέντραρε από δεξιά, ο Γουίλιαν έκανε την προβολή, αλλά ο Διούδης μπλόκαρε σε δύο χρόνους, στην τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού.
Διαιτητής: Γιώργος Βρέσκας
Κόκκινη: 59΄ Κάτσε (2 κίτρινες)
Κίτρινες: Μάζουρεκ, Ντίας, Αμαράλ, Γουίλιαν - Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Κάτσε, Μακέντα, Γιόχανσον

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης (71΄ Λιάβας), Μαλής, Άργκους, Αμαράλ, Λουσέρο, Ντίας, Μανά (64΄ Γκούγκα), Μάζουρεκ, Γουίλιαν, Μπάιροβιτς (82΄ Τσιγγάρας).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Ινσούα, Κάτσε, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (75΄ Καμπετσής), Μπουζούκης (89΄ Παντελάκης), Μακέντα (65΄ Δώνης).