ΠΑΟ-ΟΦΗ 1-3 : Πρώτη νίκη εκτός έδρας και τι νίκη! (φωτο)

clock 20:54 | 14/04/2019

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο ημίχρονο αλλά ο ΟΦΗ έκανε ανατροπή στην επανάληψη και πήρε (3-1) την πολύτιμη νίκη..
Μια τεράστια διαφορά είχαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο. Ο μεν ΟΦΗ ήξερε ακριβώς τι έπρεπε να κάνει και τι είχε ανάγκη να πάρει και ο Παναθηναϊκός... ήταν στο πουθενά.
Οι «πράσινοι», δικαιότατα με αυτή την κάκιστη εικόνα που παρουσίασαν στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ υπέστησαν κάζο αν και προηγήθηκαν απέναντι στους Κρητικούς, οι οποίοι είχαν αντιληφθεί ότι μπορούσαν να χτυπήσουν το ματς και το έκαναν.
Γκολ με πέναλτι ο Μακέντα στο 42', απόλυτη ανατροπή με αυτογκόλ του Ιταλού και τέρματα των Σάσι και Γιακουμάκη από την ομάδα του Βέρα που έκανε τρομερό βήμα παραμονής. Αποβλήθηκε ο Νέιρα στο φινάλε.

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια με Απόλλωνα και Άρη, ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ. Η ομάδα του Βέρα ήταν ξανά εκείνη που έπαιρνε τις περισσότερες προσπάθειες στον αγωνιστικό χώρο και ήταν μάλλον εύκολη η επικράτηση στο χώρο του κέντρου για να παίξει με τη μπάλα και να πλησιάσει τα καρέ των «πράσινων». Ο Ντίνας πέρασε στο ματς στη θέση του Κουτσιανικούλη ο Φελίπε Σόουζα πέρασε αριστερά και ο ΟΦΗ έφτασε στην ισοφάριση στο 57ο λεπτό. Από γέμισμα στην περιοχή, ο Διούδης έκανε παντελώς άστοχη έξοδο, ο Μπράουν πήρε την κεφαλιά και ο Μακέντα άθελά του βρίσκει τη μπάλα και τη στέλνει στο βάθος της εστίας για το 1-1 με αυτογκόλ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει ψυχολογία, ήταν ούτως ή άλλως καλύτεροι από το «τριφύλλι» στο γήπεδο, έχασαν τρομερή ευκαιρία με τον Ρικάρντο Βαζ που δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Διούδη στο 67' και στο 71ο λεπτό ήρθαν τα πάνω κάτω! Ο Φελίπε Σόουζα από αριστερά πέρασε τον Παντελάκη στο σπριντ, έκανε το σουτ διαγώνια, ο Διούδης απέκρουσε και στην επαναφορά ο Σάσι έγραψε το 2-1! Κι αφού ο Παναθηναϊκός... δεν υπήρχε, η ομάδα του Βέρα τον τιμώρησε παραδειγματικά φτάνοντας στο τελικό 3-1 με τον Γιακουμάκη στο 87'! Αποβλήθηκε στο φινάλε ο Νέιρα...

Παναθηναϊκός: Διούδης, Οικονόμου, Κολοβέτσιος, Παντελάκης, Αποστολάκης (61' Καμπετσής), Χατζηθεοδωρίδης, Στάικος, Δώνης, Μουνιέ (68' Αρμενάκας) Άλτμαν (27' Κάτσε), Μακέντα
ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μπράουν, Ποτουρίδης, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Νάστος Νέιρα, Βαζ (87' Κυριακίδης), Κουτσιανικούλης (46' Ντίνας), Σόουζα, Σάσι (78' Γιακουμάκης)