Παναιτωλικός - ΠΑΟΚ 1-2: Νίκη με ανατροπή

clock 21:04 | 16/03/2019

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή και πήρε τη σπουδαία νίκη  απέναντι στον Παναιτωλικό με 2-1, που τον έφερε πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου. Στο πρώτο μέρος οι Θεσσαλονικείς δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του Γιαννακόπουλου. Το συγκρότημα του Τραϊανού Δέλλαείχε κλείσει σωστά τους χώρους ενώ είχε στο 11’ μπορούσε να σκοράρει αλλά ο ΜάρκοςΠάουλο νικήθηκε από τον Πασχαλάκη.
Στην επανάληψη, και συγκεκριμένα στο 55’ τα «καναρίνια» πήραν προβάδισμα. Ο Ντίαςκέρδισε το πέναλτι από τον Κρέσπο και ο Μπαϊρόβιτς ευστόχησε από τα έντεκα βήματα. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία του αγώνα. Ανέβασε τις γραμμές του και στο 64’ ισοφάρισε.
Ο Αντελίνιο Βιερίνια με ένα εκπληκτικό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον πορτιέρε του Παναιτωλικού, σκοράροντας ξανά την εφετινή αγωνιστική περίοδος, σε κρίσιμο σημείο. Η ολική ανατροπή ολοκληρώθηκε τρία λεπτά αργότερα. Μετά από κόρνερ του Μπίσεσβαρ, το έτερο μπακ του δικέφαλου, ο Λέο Μάτος πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος και έκανε το 2-1.