«Οξυγόνο» από Φερνάντεθ στον Αστέρα

clock 18:04 | 03/02/2019

Ο Αστέρας Τρίπολης επιβλήθηκε του Απόλλωνα Σμύρνης με σκορ 2-0 στη Ριζούπολη χάρη σε δύο γκολ του Mαρκ Φερνάντεθ.
Οι Αρκάδες δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα στην ομάδα της Ριζούπολης, με τον Μαρκ Φερνάντεθ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, καθώς σημείωσε δύο γκολ (19', 58'). Ένταση μεταξύ οπαδών του Απόλλωνα και διοίκησης.
Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και αξιοποίησαν με τον Φερνάντεθ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στα πρώτα λεπτά του κάθε ημιχρόνου ώστε να φτάσουν στην εύκολη επικράτηση. Θα μπορούσαν, μάλιστα, να είχαν πετύχει και άλλα γκολ εάν ο Χουάντερσον δεν βρισκόταν σε καλή μέρα με αρκετές αποκρούσεις στο ενεργητικό του.
Ο Φερνάντεθ άνοιξε το σκορ στο 19΄με κεφαλιά μετά από σέντρα του Καλτσά, ενώ στο 58΄ο Ισπανός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα του Απόλλωνα και με πλασέ νίκησε τον Χουάντερσον.
Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 77΄σε σουτ του Οριουέλα.
Δεν είχε προβλήματα η διαιτησία του Τζοβάρα. Κίτρινη κάρτα είδε ο Στάθης.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Χουάντερσον, Στάθης, Κοντοές, Κύργιας, Οριουέλα, Γκίνο (51΄Γαρουφαλιάς), Ντ΄Ούρσο (73΄Ρώσση), Ακόστα (55΄Ριβέρο), Μπεντινέλι, Ντεφεντερίκο, Ελ Χέλβε
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιτρας, Βλάχος, Πασαλίδης, Ορτέγκα, Βαλιέντε, Μουνάφο (12΄Ιγκλέσιας), Κυριακόπουλος (65΄Ρόλε), Φερνάντεθ, Καλτσάς (81΄Ματρικάρντι), Μανιάς

Ένταση και αποδοκιμασίες

Στη διάρκεια του αγώνα οπαδοί του Απόλλωνα φώναζαν «φύγε απο δω, εμείς Απόλλων θα είμαστε και στο τοπικό«. σε βάρος του Παναγιώτη Μονεμβασιώτη. Ο πρόεδρος του Απόλλωνα κατευθύνθηκε λίγο πριν από τη λήξη προς έναν οπαδό που τον έβριζε, σημειώθηκε ένταση καθώς μαζεύτηκαν και άλλοι φίλοι της ομάδας, αλλά το επεισόδιο περιορίστηκε μόνο σε ανταλλαγή ύβρεων