Ολυμπιακός-ΟΦΗ 5-1 : Είπαμε να χάσει αλλά όχι κι έτσι..

clock 19:01 | 25/02/2019

Ευρεία νίκη με 5-1 και χατ τρικ του Χασάν (36΄, 46΄, 60΄) σημείωσε ο Ολυμπιακός επί του ΟΦΗ στο στάδιο Γεώργιος Καραϊσκάκης για την 22η αγωνιστική της Super League, δείχνοντας τη φορά αυτή μεγάλη ευχέρεια στο σκοράρισμα. Για τους νικητές, που μείωσαν τη διαφορά από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ στους 7 βαθμούς, σκόραραν ακόμη οι Μασούρας (15΄) και Φορτούνης (40΄).
Ο ΟΦΗ που σκόραρε στο 57΄ με τον Ναμπί κι έδειξε μεγάλες αμυντικές αδυναμίες, υπέστη την 11η ήττα του. Έτσι παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 17 βαθμούς και θα χρειαστεί να αναζητήσει βαθμούς στα επόμενα ματς για να ελπίζει σε παραμονή στην κατηγορία.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον ΟΦΗ, που προσπάθησε να πιάσει στον ύπνο τον Ολυμπιακό και να αιφνιδιάσει. Η αλήθεια είναι πως οι "ασπρόμαυροι " κατάφεραν χάρη στην κινητικότητά τους από τη μέση και μπροστά να αγχώσουν αρκετά την άμυνα των "ερυθρόλευκων", που έπαιζε αρκετά ψηλά. Το άγχος βέβαια για την ομάδα του Μαρτίνς έφυγε στην πρώτη της ευκαιρία, αφού ο Μασούρας μετέτρεψε σε ασίστ την εξαιρετική σέντρα του Ποντένσε από τα δεξιά και με κεφαλιά νίκησε τον Στρέζο (15’). Η τύχη πάντως γύρισε στη συνέχεια την πλάτη στον Ολυμπιακό, αφού μέσα σε λίγα λεπτά έχασε τους Τοροσίδη και Καμαρά λόγω τραυματισμών.

Μετά τις αλλαγές το ματς έχασε κάπως τον ρυθμό του. Οι παίκτες του Βέρα προσπάθησαν να πιέσουν και πάλι, όμως οι Πειραιώτες ήταν αρκετά πιο υποψιασμένοι και δεν έδωσαν δικαιώματα. Αντίθετα, τα λάθη ήρθαν από την πλευρά των φιλοξενούμενων και κάπως έτσι ο Φορτούνης σέρβιρε στο 36ο λεπτό στον Χασάν το 2-0. Μετά και το δεύτερο γκολ οι του ΟΦΗ έπαθαν «black-out» και οι παίκτες του Μαρτίνς δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Έτσι, στο 40’ ήρθε και το 3-0 με τον Ποντένσε να βγάζει και δεύτερη ασίστ, αυτή την φορά στον Φορτούνη, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή.

Όπως έκλεισε, έτσι άνοιξε το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός. Μόλις στο πρώτο λεπτό μετά την σέντρα (46’) ο Χασάν βρήκε και πάλι δίχτυα, αυτή την φορά ύστερα από σέντρα του Τσιμίκα. Ο Ολυμπιακός παρά το 4-0 διατήρησε την απόδοσή του σε υψηλά επίπεδα και δεν έχανε το κέφι του επιθετικά. Πάντως, ο ΟΦΗ κατάφερε να βρει ένα γκολ και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, έπειτα από φοβερό σουτ του Ναμπί στο 57’. Βέβαια, τα λάθη στα μετόπισθεν δεν περιορίστηκαν από τους παίκτες του Βέρα και τρία λεπτά αργότερα ο Χασάν έκανε και χατ-τρικ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 5-1 (60’).

Όπως ήταν λογικό, σταδιακά οι" ερυθρόλευκοι "έριξαν στροφές, αφού δεν είχαν λόγο να «τρέξουν» άλλο το παιχνίδι, ενώ και ο ΟΦΗ προσπαθούσαν από την μεριά του μαζέψει τα ασυμμάζευτα στα μετόπισθεν. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε αρκετά και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μια άνετη νίκη με καλή εμφάνιση.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Ζοσέ Σα, Τοροσίδη (20’ Τσιμίκας), Μεριά, Μιράντα, Κούτρη, Γκιγέρμε, Καμαρά (21’ Μπουχαλάκης), Φορτούνης, Ποντένσε (73’ Γκερέρο), Μασούρας, Χασάν
Στον πάγκο: Λοντιγκιν, Νάτχο, Σολδάνο, Παπαδόπουλος

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Κοροβέσης, Μιχόγεβιτς, Παπάζογλου (65’ Ποτουρίδης), Μπράουν, Μεγιάδο, Σακόρ, Βαζ (77' Οικονόμου), Ναμπί, Σόουζα, Νέιρα (53’ Πέρσον)

Διαιτητής: Φωτιάς Βασίλειος